Facebook Google+ Twitter

Dzień miodem płynący

W niedzielę w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Miało ono wyjątkowo uroczysty przebieg, gdyż w tym roku przypada też 70. rocznica powstania Koła Pszczelarskiego w tym mieście.

Miód gryczany, kwiatowy, akacjowy - do wyboru. / Fot. Krzysztof KrzakNie dziwi więc fakt, że patronat nad obchodami Święta Pszczoły objął Prezydent Miasta, Jarosław Wilczyński. Stanowi ono nawiązanie do obchodzonych od 1996 roku Pszczelarskich Dożynek i ma rangę wojewódzką (przypomnijmy, że to właśnie w stolicy Świętokrzyskiego znajduje się jedyny w Polsce pomnik pszczoły).

Jubileuszowe obchody dnia braci pszczelarskiej rozpoczęły się Mszą świętą w Kolegiacie p.w. świętego Michała Archanioła w Ostrowcu, a potem uczestnicy przenieśli się do miejscowego Kina Etiuda, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

Cudeńka z pszczelego wosku. / Fot. Krzysztof KrzakOprócz występów zespołów artystycznych przypomniano podczas niej dzieje pszczelarstwa na Ziemi Ostrowieckiej. A sięgają one czasów przedwojennych, dokładnie roku 1938, kiedy to nauczyciel, Feliks Kozłowski zorganizował w mieście nad Kamienną Koło Pszczelarzy. Początkowo liczyło ono 10 członków. Jego działalności nie przerwały nawet działania wojenne. Prowadzono wtedy nawet szkolenia dla pszczelarzy, połączone z zajęciami praktycznymi.

Do końca II wojny światowej liczba pszczelarzy zrzeszonych w ostrowieckim kole wręcz podwoiła się. Z czasem nawiązywali oni kontakty z hodowcami tych pożytecznych owadów w innych regionach Polski, a także na Węgrzech, Słowacji i Litwie. "Na mojej pasiece słodko życie płynie" - śpiewała kapela. / Fot. Krzysztof Krzak

Dzisiaj ostrowieckie Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim liczy blisko 300 członków, którzy oprócz hodowli zajmują się także promocją miodu, produktów pszczelich i pszczelarstwa w ogóle, jak również organizowaniem pomocy w walce z chorobami, dystrybucją matek pszczelich i odkładów.

Ich osiągnięcia w tym zakresie można było podziwiać i próbować przed Zakładowym Domem Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także podczas Biesiady Pszczelarskiej, która po południu odbyła się na terenie Parku Jurajskiego w pobliskim Bałtowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oczywiście plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lokalnie...i to się ceni:)

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.