Facebook Google+ Twitter

Dzień mobilizacji. Warszawiacy rozmawiali o tym, co ich denerwuje

Niedzielne popołudnie, 19 czerwca. Pod pomnikiem Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu siedzi w kręgu około 20 osób. Dookoła nich stoi kolejnych kilkadziesiąt. Podają sobie mikrofon i po kolei wypowiadają się.

Początek otwartej dyskusji pod pomnikiem Kopernika. / Fot. Jan ŚwieczkowskiWiększość zwraca uwagę na te aspekty otaczającej nas rzeczywistości, które im się nie podobają. Co jakiś czas do dyskusji włączają się osoby stojące dotąd z boku. Każdy ma prawo się wypowiedzieć, każda opinia jest mile widziana przez resztę uczestników.

Co to za wydarzenie? 19 czerwca był w całej Europie dniem mobilizacji, zwołanym przez uczestników hiszpańskiego Ruchu 15 Maja. Hiszpańscy "oburzeni" sprawili, że tysiące ludzi zaczęło spotykać się na głównych placach miast, dyskutować i organizować się - a to wszystko bez udziału partii politycznych czy związków zawodowych. Również w Polsce znaleźli się ludzie chcący pójść śladem Hiszpanów – dlatego zorganizowali się pod hasłem „Prawdziwa Demokracja TERAZ” i zwołali otwartą dyskusję w centrum Warszawy.

Uczestnicy wydarzenia twierdzą, że demokracja to nie tylko wrzucanie kart do urny. Według nich to rządy ludzi – a obecny system nie daje ludziom rzeczywistego wpływu na władzę. Dlatego postanowili się zorganizować – aby poznać swoje problemy, odzyskać przestrzeń publiczną i dyskutować nad sposobami działania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

"Uczestnicy wydarzenia twierdzą, że demokracja to nie tylko wrzucanie kart do urny. Według nich to rządy ludzi – a obecny system nie daje ludziom rzeczywistego wpływu na władzę."

No właśnie. O tym samym pisałem tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat: "Uczestnicy wydarzenia twierdzą, że demokracja to nie tylko wrzucanie kart do urny. Według nich to rządy ludzi – a obecny system nie daje ludziom rzeczywistego wpływu na władzę. "
To prawda: społeczeństwo obywatelskie, to w warunkach polskich czczy wymysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co dalej, co dalej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co dalej? Mnie to wygląda na "parę w gwizdek".
Chyba, że z tego wyjdzie np. jakaś rewolucja. Ale wtedy trzeba przywódcy. I kończy się na organizacji albo partii. i wszystko od początku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja i równie ciekawy pomysł. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, pełna zgoda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokrację jaką oni sobie wyobrażają można wprowadzić tym bardziej, im mniej jest urzędników i rządzących w aparacie państwowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.