Facebook Google+ Twitter

Dzień Myśli Braterskiej 2011

W dniach 19-20 lutego 2011 r. odbył się harcerski rajd z okazji Dnia Myśli Braterskiej - święta Scoutów i Harcerzy na całym świecie.

Zdjęcie grupowe / Fot. Sebastian GodziszewskiWłaściwą datą Dnia Myśli Braterskiej jest 22 lutego - rocznica urodzin twórcy skautingu oraz jego żony, naczelnych skautów świata, Roberta i Olave Baden-Powellów.

Przed południem przy stacji PKP Puławy Miasto zebrała się liczna grupa harcerzy pragnących tylko jednego: prawdziwej przygody, którą zapewniła im 10 Puławska Drużyna Wędrownicza „Glaucus”.

Po ustawieniu wszystkich na zbiórce, organizatorzy rozdzielili patrole w formę mieszaną, tak aby zarówno harcerz, jak i wędrownik mogli się zintegrować, poznać bliżej i przede wszystkim - poczuć ducha skautingu, obecnego wśród uczestników przez oba dni rajdu. Trasa obejmowała okolice lasów puławskich i most im. Jana Pawła II, a kończyła się w bazie noclegowej, którą była Szkoła Podstawowa im. 2 Dywizji Piechoty WP w Górze Puławskiej. Harcerze, mając mapę, kierowali się właśnie do wcześniej wymienionego celu, zaliczając po drodze punkty kontrolne.

Zadania w punktach kontrolnych obejmowały różnorodne tematy. Każdy z braci harcerskiej odnalazł coś dla siebie - zagadnienie, w którym mógł czuć się pewnie. Zadania miały przeróżny charakter; m.in. można było wczuć się w rolę stratega, zarządzając ruchem liny, po strzelca kończąc, przy użyciu karabinów ASG, organizatorzy zrobili strzelnicę w środku lasu! (oczywiście dbając o wszelakie środki bezpieczeństwa).

Gdy wszyscy przybyli na miejsce noclegowe, rozległ się gwizdek druhny oboźnej, która poinformowała o kominku harcerskim; jest to nieodzowny element każdej imprezy harcerskiej.
Na kominku pojawili się również Seniorzy oraz Zuchy, które ze względu na warunki atmosferyczne niestety nie wybrały się na trasę. Podczas kominka Gawędę harcerską wygłosili: druhna hm. Zofia Swiniarska, oraz hm. Stanisław Jędrych, przewodniczący Kręgu Instruktorskiego „Pogoń” w Puławach.

Po wygłoszonych gawędach harcerze wręczyli sobie upominki, również należące do tradycji tego święta. Pod koniec kominka zawiązano krąg przyjaźni, odśpiewano obrzędową piosenkę „Bratnie słowo” i puszczono w obieg iskierkę przyjaźni - jest to zwyczaj, który jednoczy harcerzy. Harcerze i wędrownicy po kominku zaczęli śpiewanki do samego rana; tradycją stał się tu „Blues o czwartej nad ranem” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa…

Kolejnym oficjalnym punktem imprezy był uroczysty apel na sali gimnastycznej, w trakcie którego organizatorzy rozdali pamiątkowe dyplomy, cukierki z cytatami ze sław harcerskich i skautowych, a także podziękowali uczestnikom za liczne przybycie na oraz zaprosili na kolejny rajd rocznicowy - już za niecały rok!

Wszystkiego, co najlepsze, z okazji Dnia Myśli Braterskiej! Czuwaj! Be Prepared! - Bądź Gotów!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.