Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6106 miejsce

Dzień Myśli Braterskiej u "Solarisów"

Nocka drużyny lub biwak są w 12 Drużynie Starszoharcerskiej Solaris tradycyjnym sposobem obchodów Światowego Dnia Myśli Braterskiej.

O Baden-Powellu opowiada dh Patrycja Brzozowska / Fot. Krzysztof MasłowskiW tym roku w nocy z 21 na 22 lutego harcerze z niewielkiej gminy Rutka-Tartak w powiecie suwalskim uczcili pamięć założycieli ruchu skautowego Roberta i Olave Baden-Powell. Tym razem piętnastoosobowa grupa druhen i druhów spotkała się w salach miejscowego gimnazjum. Wszystko rozpoczęło się od przygotowanej przez druhny Patrycję Brzozowską i Dorotę Popławską krótkiej informacji o życiu i działalności pierwszych Naczelnych Skautów Świata. Została ona uzupełniona o ciekawe fakty przez drużynowego 12 DSH "Solaris" harcmistrza Krzysztofa Masłowskiego. Następnie, przy blasku świec, wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez druhny Annę Lubińską i Karolinę Szczerba. W przystępny i ciekawy sposób opowiedziały one harcerzom o Andrzeju Małkowskim i Oldze Drahonowskiej, którzy ponad sto lat temu wprowadzali idee skautingu i zakładali pierwsze harcerskie drużyny na ziemiach polskich.
Oczywiście nie obyło się bez gitary i harcerskich piosenek. Część z nich to utwory patriotyczne poświęcone harcerskim bohaterom, inne często żartobliwe opowiadają o życiu współczesnych harcerzy i turystów. Druh drużynowy akompaniował na gitarze a harcerze śpiewali swoje ulubione piosenki. Jak zawsze były też piosenki nowe, które przygotowała druhna Izabela Stasińska. Dla odważnych odbył się konkurs w jedzeniu cytryny na czas, w którym udział wzięli dh Karolina Szczerba, dh Mateusz Murawski i dh Izabela Stasińska.Konkurs z cytrynami / Fot. Krzysztof Masłowski
Po własnoręcznie przyrządzonej kolacji harcerze wyruszyli w teren. Noc była wyjątkowo jasna więc wędrówka do pobliskiego lasu przebiegała dość sprawnie. Podczas niej odbył się turniej patroli obejmujący wiedzę i umiejętności harcerskie. Po przybyciu do lasu drużynowy wraz z druhami Markiem Dąbkowskim i Kamilem Przekop rozpalili ogień. Tym razem druh harcmistrz wymyślił, że będzie on pochodził z jednego kawałka drewna zwanego "szwedzką pochodnią" lub "syberyjskim pniem". Wokół syberyjskiego pnia / Fot. Krzysztof MasłowskiOkazało się, że ognisko choć niewielkie paliło się bez kłopotów i tworzyło doskonałą atmosferę do śpiewania w nocnych ciemnościach harcerskich piosenek oraz wspólnej zabawy. Dużo śmiechu dostarczył harcerzom konkurs w zjedzeniu "niespodzianki" na czas, w którym wzięli udział dh Patrycja Brzozowska, Wojciech Markowski i Wojciech Murawski.
Kulminacyjnym momentem nocnej wyprawy do lasu było przyjęcie przez druha Krzysztofa Masłowskiego Przyrzeczenia Harcerskiego od dh Aleksandry Tylenda i dh Marka Dąbkowskiego. Od tej pory oni również będą z dumą nosić harcerski krzyż na swoich mundurach.Radość po Przyrzeczeniu... / Fot. Krzysztof Masłowski
Pozostały do północy czas upłynął harcerzom na grach i zabawach zorganizowanych na szkolnej hali gimnastycznej. Było trochę wysiłku ale z pewnością więcej śmiechu i zabawy.
A teraz niech druh pomyśli marzenie... / Fot. Aleksandra TylendaPo północy druhny i druhowie ubrani znów w szare i zielone mundury zrobili niespodziankę drużynowemu, który urodził się dokładnie wiek po generale Baden-Powellu. Po zaśpiewanym wcześniej "Sto lat" były życzenia, skromny prezent i duży tort ze świeczkami. Zgodnie z tradycją został on podzielony równo pomiędzy wszystkich obecnych i mimo późnej pory zjedzony... Późne godziny nocne były dla jednych czasem wypoczynku, inni zaś pozostali wspólnie z druhem drużynowym oglądać wzruszający film "Ptaki ptakom" opowiadający o bohaterskiej obronie katowickiej wieży spadochronowej przez niewielki oddział harcerek.
Za rok "Solarisy" znów się spotkają by obchodzić Dzień Myśli Braterskiej. Może w zmienionym nieco składzie, może w innym miejscu ale tradycja będzie trwać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.