Facebook Google+ Twitter

Dzień Niepodległości, Lotto i EuroMillions

Jak to możliwe, aby w XXI wieku istniały jeszcze loterie pieniężne? Rachunek prawdopodobieństwa nie wybacza. Każdy los ma tylko 1:13 983 816 szansy na wygraną, a jednak dziś znowu w kolekturze przy mojej ulicy kolejka jak za czasów PRL.

Dziś 11 listopada, Święto Niepodległości. Biało czerwona flaga za oknem, wspomnienia o wielkich Polakach i ich oddaniu dla Ojczyzny. Włączam radio w celu uzyskania wiadomości o dzisiejszych uroczystościach. Jednak pierwsze co słyszę to „Wielka kumulacja! 9 mln złotych czeka na ciebie!”. Nie wzruszam się tym specjalnie. Idę do kiosku po gazetę. W kiosku to samo. Z każdej okładki wpatruje się we mnie żółta cyfrowa o dużej liczbie zer. Całkowicie oniemiałem widząc kolejkę przed kolekturą totolotka. Tym bardziej, że kolektura jeszcze nie była otwarta.

W jakim kraju żyjemy? Czy w kraju, gdzie ułuda jest na pierwszym miejscu przed wartościami narodowymi? W kraju tak szczęśliwym, gdzie możemy tracić nawet pół dnia na czekanie w kolejkach na wysłanie kuponu totolotka? Czy szczęście Polaków znajduję się na tym kawału papieru?

Okazuje się, że tak! Wypełnianie kuponu to dla wielu Polaków jedna z niewielu wyjątkowych w ciągu tygodnia chwil. Na twarzy osoby skreślającej kupon widać pasję. Magia wielkiej wygranej i niesamowita wiara pozwalają nawet najbiedniejszej osobie poczuć pewność siebie. W sytuacji, kiedy ciągle słyszymy o sytuacji w kraju, korupcji, braku porozumienia wśród polityków, a zarobki nie pozwalają na spełnianie marzeń, zakupiony los jest jak znalezienie się u wrót raju. Aż do czasu losowania, kiedy znów po przegranej trzeba zejść na ziemię. Ale kolejna szansa jest już w następnym tygodniu.

Zaobserwowałem listę wydatków, bez jakich nasi rodacy często nie mogą się obyć. Są to m.in.: losy totolotka, papierosy i alkohol. I widać ciekawą zależność, że im mniej ludzi zarabiają, tym więcej muszą wydawać.

Ludzie potrafią wydać kilkadziesiąt złotych na kupon, którego szansa na wygraną jest bliska zeru. W celu zapewnienia 1 proc. szans, trzeba by wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Tak więc, co kieruje ludźmi?

Pieniądze! Im większe do wygrania, tym więcej osób jest chętnych. Tylko duże sumy są w stanie nawet inteligentnym Polakom zawrócić w głowie. Ale często nawet ci biedni grają tylko podczas kumulacji. Można usłyszeć od nich, że jeśli grać, to już o prawdziwe pieniądze. Tak jakby milion złotych dla osoby żyjącej z zasiłku nie był atrakcyjny.
Loteria to znak naiwności ludzkiej naszych czasów. I to nie tylko w Polsce. W Europie od kilku lat działa wielka loteria EuroMillions, gdzie kumulacje często sięgają ponad 150 000 000 euro. Loteria działa we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii i Austrii.

Euro Millions

Bardzo prawdopodobne, że za kilka lat w Polsce też będzie dostępna. Na pewno stanie się przebojem, grzebiąc raz na zawsze pierwszeństwo Dużego Lotka w największych wygranych. Obecnej można grać w tej loterii dzięki aukcjom internetowym (szukaj EuroMillions w wyszukiwarce Allegro). Mimo że losy tej loterii są znacznie droższe od Lotto, to prawdziwi szczęściarze wygrywają znacznie więcej. Sam fakt, że brak kumulacji oznacza możliwość wygranej takiej samej, jaka była rekordową wygraną w Dużym Lotku, na pewno skłoni wielu do refleksji.

Przy tym całym entuzjazmie związanym z wygraną, wiele osób zapomniało, że nasi przodkowie brali los we własne ręce i nie wierzyli w takie cuda.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja płacę podatek od marzeń, bo przecież nie będę szukał garnka ze złotem

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Każdy los ma tylko 1:13 983 816 szansy na wygraną" --- trzeba ZAWSZE dodawać, jakiej loterii dotyczy wyliczenie, bo nie każda wygrana w nie każdą loterię ma to samo prawdopodobieństwo wygrania, czyż nie?

Z drugiej strony, cz pamiętacie dawne kabarety z udziałem Jana Pietrzaka? Czy nie przewidział on, że dalsze utrzymanie przy życiu trzeba będzie sobie w przyszłości (która trwa)... wylosować? Bo jak nie trafisz, to... do piachu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.