Facebook Google+ Twitter

Dzień Ojca na placu Zamkowym w Warszawie!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-22 12:43

Zapraszamy wszystkich warszawiaków w środę, 23 czerwca, w godz. 16-18, na pl. Zamkowy do wspólnego świętowania Dnia Ojca. Happeningowi dla rodziców z dziećmi towarzyszyć będą wywiady ze znanymi ojcami, m.in. Tomaszem Karolakiem, Pawłem Królikowskim i Olivierem Janiakiem.

 / Fot. UM WarszawaPrzy Kolumnie Zygmunta na pl. Zamkowym, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska oraz Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Ojca. Happeningowi dla rodziców z dziećmi towarzyszyć będą wywiady ze znanymi ojcami, m.in. Tomaszem Karolakiem, Pawłem Królikowskim i Olivierem Janiakiem oraz rozdawanie materiałów informacyjnych m.in. na temat wprowadzonych do polskiego prawa urlopów ojcowskich.

Punktem kulminacyjnym spotkania pod Kolumną Zygmunta będzie wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia, obdarowanych balonami, ustawionych tak, aby utworzyli napis TATA. O godz. 17.00 wszystkie balony zostaną wypuszczone w niebo. Kontynuacją wydarzenia będzie konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie na temat „Tata w pracy - Tata w domu”, ogłoszony przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w czasie happeningu.

Aktywne ojcostwo - codzienne uczestnictwo w wychowaniu dziecka, jego życiu, problemach i radościach, to nie tylko szczęśliwsze rodziny, ale także większe sukcesy w pracy. Jak pokazują badania, opieka nad dzieckiem pozwala w wyjątkowym stopniu rozwinąć tzw. miękkie umiejętności menedżerskie, m.in. umiejętności komunikacyjne i umiejętności z zakresu zarządzania czasem. Promowanie aktywnego ojcostwa i partnerskiego modelu rodziny jest także kluczowe dla długofalowej skuteczności rozwiązań na rzecz godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi i wyrównania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

W Szwecji średnio 19,5 proc. urlopów rodzicielskich wykorzystują ojcowie. W Polsce ojcowie praktycznie nie korzystali dotychczas z urlopów wychowawczych. Od stycznia 2010 r. w Polsce weszły w życie tzw. urlopy ojcowskie, które mają zachęcić do partnerskiego rodzicielstwa i aktywnego włączenia się ojców w opiekę nad dziećmi. Od 1 stycznia 2010 r. ojcowie zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, a od 2012 r. - 2 tygodni. W materiałach informacyjnych dla ojców, które będą rozdawane 23 czerwca, przypominamy także ojcom o możliwości korzystania przez nich m.in. z urlopu wychowawczego, części podstawowego urlopu macierzyńskiego i tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60 dni wolnych od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Więcej informacji i elektroniczna wersja ulotki dot. urlopów dla ojców w zakresie opieki nad dzieckiem: rownetraktowanie.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.