Facebook Google+ Twitter

Dzień Ojca. Święto niepopularne w Polsce

Jedyny dzień w roku, kiedy to swoje święto mają ojcowie. Jak to święto wygląda? Czy Polacy traktują ten dzień w sposób szczególny?

Barbara Mürdter / Wikipedia GNU CC / Fot. Barbara MürdterJak pokazuje praktyka, Dzień Ojca obchodzony jest w sposób publiczny bardzo rzadko. Sporadycznie organizowane są festyny czy też zabawy, których myślą przewodnią jest wspominane święto. W zaciszach domowych również nie wygląda to kolorowo. W zestawieniu z Dniem Matki, czy Dniem Dziecka - Dzień Ojca wypada zazwyczaj blado.

Próżno doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może jest to wynikiem pewnej zbiorowej społecznej mentalności? Może przekonanie większości społeczeństwa, że ojcowie mają niewielkie znaczenie w życiu rodziny i wychowaniu dzieci, że takowy dzień, to zwykłe nieporozumienie.

Dzień Ojca jest tak niepopularny, że zapominają o nim nawet sami ojcowie.

Omawiane święto wzięło swój początek w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze nieoficjalne Dni Ojca obchodzono w Sokane w stanie Washington. Ogłoszono je niedługo po ustanowieniu Święta Matki. Po dziś dzień jednak nie zdobył ani podobnej rangi, ani poważania.

Jednym z założeń ustanowienia Dnia Ojca jest wyrażenie szacunku, wdzięczności oraz podziękowania za sam fakt bycia ojcem.
Obchodzone jest niemal na całym świecie w trzecią niedzielę czerwca (w Polsce 23 czerwca). W naszym kraju, święto to jest wpisane do kalendarza od kilkudziesięciu lat.

Wiele pytań można zadać w związku z brakiem popularności Dnia Ojca. Czy może to być fakt, że ojcowie wcale nie są w domach szanowani? Jak podają różne źródła, mężczyźni w kilku procentach w skali globalnej nie wychowują swoich dzieci, wielu z nich nawet o tym nie wie. Może również z tej przyczyny, obchodzenie takiego święta byłoby czystą hipokryzją? A może ojcowie wcale nie chcą takiego święta, gdyż nie mieści się to w ramach ich rodzajowej mentalności?

Tak czy owak, święto bardziej "martwe niż żywe", niepopularne. Kto wie, może i wśród Polaków wstydliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

U nas w rodzinie składa się tego dnia życzenia wszystkim ojcom, bo to ważna osoba, nie mniej niż matka. To , że wielu tego dnia nie zauważa, wynika zapewne ze stereotypu "matka Polka- ojciec pijaczyna i drań".

Komentarz został ukrytyrozwiń

papierowi tatusiowie
autor: batuda
5.0/5 | 4
papierowi tatusiowie

jak statki papierowe rozwiani
w każdym porcie
przykuci do miodu chwytanego w biegu
lepkie maja dusze

dorastają im dzieci obce

potem samotni skrgi pisza do nieba

Bog
choć męzczyzna
nie zrozumie papierowego tatusia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja odkąd pamiętam obchodzimy Dzień Ojca w mojej rodzinie .
Są prezenty , wspólny uroczysty obiad , spacer .
Potem odwiedzamy groby naszych Ojców ,którzy odeszli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek obchodził Dzień Ojca. Nawet nie słyszałem od znajomych żeby obchodzili. Ojcem zostać to żadna filozofia, wystarczy chwila nieuwagi i już. Tylko taki później ojciec, czy jest zadowolony ze swojego ojcostwa? On na pewno by tego nie świętował...Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się postawić znaku równości między ojcem a matką, każde z nich ma swoją- inną rolę. Jednak tak samo są potrzebni dzieciom. I jeśli ojcowie kochają swoje dzieci i się nimi zajmują, to dzieci nigdy o nich nie zapomną, nawet jak dorosną.

Prawdziwym ojcom życzę wszystkiego najlepszego w dniu ich święta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.