Facebook Google+ Twitter

Dzień Otwarty w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Niedziela 10 kwietnia jest kolejnym Dniem Otwartym w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w którym w godzinach od 11 do 15, będzie można zwiedzać ekspozycje w gmachu głównym, w gmachu przy W. Korfantego 34 oraz w świetlicy od ulicy J. Piłsudskiego.

Gmach główny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego 2 / Fot. Piotr A.JeleńTo już drugi tegoroczny Dzień Otwarty w bytomskiej placówce muzealnej, której zbiory i eksponaty w najbliższą niedzielę zaprezentują znawcy i specjaliści tematu Muzeum Górnośląskiego.

I tak po wystawie "Przyroda Górnego Śląska" oprowadzi zwiedzających Waldemar Żyła z Działu Przyrody, "Galerię Malarstwa Polskiego" i "Galerię Sztuki Współczesnej" zwiedzimy z kolei z Markiem Meschnikiem z Działu Sztuki. Warto nadmienić, że Marek Meschnik jest autorem niedawno wydanej publikacji muzealnej, książki-katalogu "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Zbiorów gromadzonych w latach 2003 - 2009. Natomiast na wystawę etnograficzną "Z życia ludu śląskiego" zaprasza wszystkich w imieniu Muzeum Ewa Podolecka.

Jednakże to nie wszystkie atrakcje niedzieli 11 kwietnia w Muzeum Górnośląskim. Niezmiernie ciekawą propozycją będzie spotkanie zatytułowane "Katyń 1940. Z historii katyńskiej. Badania specjalistów polskich w Katyniu w 1995 roku", które poprowadzi dyrektor placówki dr Dominik Abłamowicz.

Na zakończenie spotkania przedstawiony zostanie film dokumentalny "Katyń: Dół nr 8". Jest to Ewa Podolecka prezentuje wystawę " Z życia ludu śląskiego" / Fot. Piotr A. Jeleńobraz zrealizowany jesienią 2009 roku w Rosji i na Białorusi oraz wiosną 2010 roku w naszym kraju. Opowiada historię jedenej z białych plam zbrodni katyńskiej - sprawę dołu śmierci nr 8. W Lesie Katyńskim znajduje się 8 dołów śmierci. Pierwsze 7 dołów śmierci położonych jest w bezpośrednim sąsiedztwie polskiego cmentarza. Zostały one oznaczone specjalnymi płytami upamiętniającymi ich pierwotne położenie - jest to teren nazywany potocznie rejonem dołów śmierci.

Niespełna 200 metrów od tego miejsca w kierunku rzeki Dniepr, na małej polance w czerwcu 1943 roku odkryto dół nr 8, który także gromadził zwłoki zamordowanych przez NKWD Polaków. Kiedy w 1994 roku ekspedycja pod kierownictwem profesora Mariana Głoska udała się do Katynia w celu zbadania lasu, ekshumacji oraz przeniesienia zwłok Polaków z dołu nr 8 na teren cmentarza wojskowego, okazało się, że zwłok polskich oficerów już tam nie ma...

 / Fot. Materiał reklamowy MGBAutorzy filmu przybliżają widzom tematykę zbrodni katyńskiej i starają się znaleźć odpowiedź na pytanie: co stało się z brakującymi ciałami oficerów z obozu w Kozielsku. Reportaż Bartka Bandoły i Sebastiana Juszczyka zrealizowano we współpracy z Katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

10 kwietnia 2011 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 2

- godzina 11-15 - zwiedzanie ekspozycji w gmachu głównym przy placu Jana III Sobieskiego 2 oraz w gmachu przy ulicy Wojciecha Korfantego 34
- godzina 14.30 - spotkanie i prezentacja filmu "Katyń 1940. Z historii katyńskiej. Badania specjalistów polskich w Katyniu w 1995 roku" w świetlicy muzealnej, wejście od ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.