Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5083 miejsce

Dzień Pamięci - 11 listopada w Wielkiej Brytanii

11 listopada to data ważna zarówno dla Brytyjczyków jak i dla Polaków. W Polsce to Dzień Niepodległości, a w Wielkiej Brytanii - Dzień Pamięci znany również jako Dzień Maka.

Wieniec dla poległych Polaków pod Pomnikiem Pamięci w Leeds. / Fot. Anna SewerynW Wielkiej Brytanii 11 listopada to dzień upamiętniający zakończenie pierwszej wojny światowej, ale przede wszystkim ludzi, którzy podczas niej zginęli. Wspomina się również poległych w drugiej wojnie światowej i innych konfliktach. To dzień refleksji i pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie. Główne uroczystości odbywają się w niedzielę. Ludzie na znak szacunku i pamięci przypinają do ubrań sztucznego czerwonego maka. Zbierane są darowizny na pomoc chorym weteranom i ich rodzinom. W ramach obchodów organizowane są przemarsze byłych żołnierzy.

Równo o godzinie jedenastej, każdego 11 listopada następują dwie minuty ciszy w całym kraju. Stają wszystkie środki transportu. Koniec ciszy i rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej oznajmia wycie syren. W każdym mieście czy wiosce znajdują się pomniki pamięci poległych pod którymi składane są wieńce przystrojone makami.Podpis z wieńca dla polskich żołnierzy. / Fot. Anna Seweryn

Niestety nie wszyscy szanują ludzi, którzy poświęcili życie za wolność. Kilka dni temu - pisała o tym brytyjska prasa - miał miejsce trywialny incydent. Angielski pijany student wracając do akademika nasikał na pomnik Poległych Żołnierzy, a na domiar złego kolega pstryknął mu zdjęcie. Obydwaj panowie zostali złapani przez policję i ukarani.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nomen omen! Brytyjska prasa pisała też niedawno o "polskim obozie koncentracyjnym", nazywając tak jeden z hitlerowskich obozów... jenieckich. Na terenie miasta Sagan (dzisiejszy Żagań w Lubuskiem), które przed II wojną światową było na terytorium... Niemiec. Kompletna ignorancja. - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.