Facebook Google+ Twitter

Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu po raz pierwszy na Litwie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-22 11:03

Litwa po raz pierwszy będzie obchodziła Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dotychczas 23 sierpnia - dzień podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow Litwa obchodziła jako Dzień Czarnej Wstęgi.

To właśnie w tym dniu w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Związku Radzieckiego zawarli pakt o nieagresji, który podzielił tę część Europy na strefy wpływów.

Inicjatorem ogłoszenia dnia 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu było Zgromadznie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które obradowało w lipcu w Wilnie. Celem tej inicjatywy jest m.in. upamiętnienie ofiar masowych deportacji.

To, że stalinizm został utożsamiony z nazizmem wywołało oburzenie Rosji. Zdaniem niektórych polityków rosyjskich jest to gwałt na historii. Według Wilna reakcją Rosji mogła być dyskryminacja przewoźników litewskich i znaczne ograniczenie importu produktów mlecznych z Litwy . "W ten sposób Rosja chciała dać nauczkę Litwie" - podkreślają litewscy politolodzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.