Facebook Google+ Twitter

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-13 13:01

56 lat temu w nocy z 12 na 13 kwietnia 1943 roku niemieckie rozgłośnie radiowe podały informacje o odkryciu w Lesie Katyńskim zbiorowych mogił. Na pamiątkę tej daty obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Śledztwo w sprawie zamordowanych polskich oficerów, ruszyło dopiero w 1987 roku, po wprowadzeniu w Związku Radzieckim "Pieriestrojki".


Prezes lubelskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Danuta Malonowa powiedziała Radiu Lublin, że na razie nie ma szans ani na wykrycie sprawców, ani nawet na rehabilitację pomordowanych. Rosja boi się, że musiałaby wypłacić olbrzymie odszkodowanie. Natomiast
dzieciom i wnukom pomordowanych chodzi przede wszystkim o zadośćuczynienie moralne. O wyjaśnienie sprawy do końca - powiedziała Danuta Malonowa.


Przypomniała też, że nie są znane nazwiska wszystkich pomordowanych, na przykład z listy białoruskiej. Oficerowie przetrzymywani w tamtejszych więzieniach, prawdopodobnie zostali rozstrzelani w Kuropatach. Nie wiadomo gdzie są pogrzebani ci, którzy byli uwięzieni w Kijowie. Część z nich zapewne spoczywa w Bykowni, ostatnio odkrytej masowej mogile.


W Wielki Piątek członkowie Rodziny Katyńskiej odwiedzili miejsce kaźni swoich bliskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.