Facebook Google+ Twitter

"Dzień Pamięci Warszawy". Uroczysta sesja Rady Miasta

31 lipca w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Posiedzenie upamiętniło 67. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, artystów, mediów oraz przede wszystkim weteranów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Uroczystego otwarcia sesji dokonała przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska. Następnie wprowadzono sztandar Miasta Stołecznego Warszawy i odegrano hejnał stolicy. Przewodnicząca przywitała także wszystkich zgromadzonych gości oraz wygłosiła płomienne przemówienie, odnoszące się w dużej mierze do wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim.

- Powstańcy walczyli o całą stolicę. Nie istniał podział na lewobrzeżną i prawobrzeżną część miasta. Dramatycznie boje toczono także na Pradze, gdzie się urodziłam. Wisła nie dzieliła Warszawy, ale ją spajała, była swoistym łącznikiem – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska.
Głosić prawdę o powstaniu mogliśmy dopiero po odzyskaniu niepodległości. Cieszę się, że spotykamy się dzisiaj w tak licznym i zacnym gronie – podsumowała swoją przemowę przewodnicząca.

Czytaj także: Rocznica Powstania Warszawskiego. Hercules rozrzuci ulotki nad stolicą

 / Fot. Radosław PietrzakW kolejnej części sesji, do grona honorowych mieszkańców stolicy dołączyli: arcybiskup Henryk Hoser (biskup diecezjalny diecezji warszawsko-praskiej), Lidia Korsak-Brusikiewicz (aktorka teatralna i filmowa, od premierowego występu związana ze stolicą) i prof. Jerzy Buzek (premier w latach 1997 – 2001, od 2009 roku Przewodniczący Parlamentu Europejskiego).

Głos zabrała prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że „Dzień Pamięci Warszawy” to jedna z najważniejszych sesji Rady w roku. Pani prezydent dodała, iż to zaszczyt dla stolicy, że tak wybitna trójka Polaków, otrzymała tytuły honorowych mieszkańców miasta.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie insygniów, symbolizujących tytuł honorowego mieszkańca Warszawy. Każdy z wyróżnionych otrzymał akt nadania wyróżnienia, odznakę oraz specjalną legitymację. Niestety, tylko arcybiskup Henryk Hoser pojawił się osobiście na sali.

Pozostała dwójka wyróżnionych przeprosiła za swoją nieobecność i przekazała podziękowania w formie elektronicznej.
Czytaj także -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antypis
  • antypis
  • 02.08.2011 23:13

W związku z chamskim zachowaniem piso bolszewickiej chołoty na warszawskich Powązkach wzywam wszystkich których brzydzi takie zachowanie o wygwizdywanie oraz wybuczanie wystąpień polityków PiS .Zblizają się wybory więc okazji będzie dużo. Najbliższa okazja 10 sierpnia . Zbieramy się z trąbkami gwizdkami itp przed Pałacem Prezydenckim o godz 7,00 . Przyjdź lub poinformuj swoich znajomych

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grześ
  • Grześ
  • 01.08.2011 21:25

Jarku Kaczyński zapomniano o twojej mamie Jadwidze .Dlaczego nikt jej nie dal medalu za walkę w Powstaniu Warszawsk8im .dlaczego nikt jej nie zna i nie rozpoznal ?co jest grane!
Dawaj pochodnie iwyruszaj w rajd po Warszawie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.