Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15518 miejsce

Dzień Przeciwko Karze Śmierci. AI żąda uwolnienia Białorusina

Ułaskawienie, skazanego na śmierć Białorusina, jest celem sobotniej akcji Amnesty International.

Pikieta Amnesty International / Fot. PAPTysiące ludzi w wielu krajach na świecie będzie obchodzić 10 października Światowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci wzywając, by świat stał się wolny od egzekucji.

Tego dnia Amnesty International Polska razem z Haliną Bortnowską - przewodniczącą Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zorganizuje w Warszawie akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na niskie standardy prawne, wykorzystywane do orzekania kary śmierci.

- Kraje, które stosują karę śmierci, a trzeba pamiętać że jest ich 60, łamią prawa do życia zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - mówi Andrzej Jaroszkiewicz, rzecznik prasowy Amnesty International. - Naszym zadaniem jest alarmowanie o przypadkach naruszeń praw człowieka oraz obrona ofiar.

Sobotnia akcja jest częścią zainaugurowanej w lato kampanii Świat Wolny od Kary Śmierci. W sierpniu aktywiści Amnesty International przedstawili spacerującym po Chmielnej, jeden ze sposobów wykonywania kary śmierci - egzekucję na krześle elektrycznym. Tym razem nie zamierzają tak szokować. Ich głównym celem jest zwrócenie uwagi na Białoruś - ostatnie państwo europejskie stosujące karę śmierci.

- W tym roku skupiamy się na Białorusi - mówi Andrzej Jaroszkiewicz. - Będziemy wzywać do ustanowienia natychmiastowego moratorium na wykonywanie kary śmierci w tym kraju oraz będziemy zbierać podpisy pod petycją do prezydenta Białorusi z prośbą o ułaskawienie Wasilija Juzepczuka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

K. Juzepczuk
  • K. Juzepczuk
  • 02.03.2011 14:48

uwazam, ze kara smierci nie powinna wykluczac nikogo jezeli kogos zabil.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.10.2009 21:49

Zastanawiam się, czy świadomość o tym, że nie ma kary śmierci nie ma jakiegoś wpływu na postępowanie zwyrodnialców dokonujących tak strasznych zbrodni. Czy jakikolwiek z przedstawicieli z AI z chwilą gdy z powodu działalności jakiegoś mordercy stracił by kogoś bliskiego, nadal by pikietował za uwolnieniem przestępcy od kary śmierci? Temat rzeka....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przytoczę fragmenty artykułów z prasy rosyjskojęzycznej:
"Sąd ustalił, że od listopada 2007 r. do stycznia 2008 r. Juzepczuk i jego wspólnik dokonali zabójstwa czterech samotnych kobiet w podeszłym wieku. Dwa analogiczne morderstwa popełnił Juzepczuk w pojedynkę. Oprócz tego dokonał rozboju.Wszystkie morderstwa miały cel rabunkowy. Pięć kobiet miało ponad 70 lat. Juzepczuk znał osobiście wszystkie ofiary - pracował u nich w gospodarstwie i starał się zorientować, gdzie przechowują pieniądze.Do ich domów dostawali się ze wspólnikiem nocą, Juzepczuk dusił staruszki, a wspólnik je przytrzymywał. [...]
Sam skazany twierdzi, że w śledztwie był bity, a do sądu nie wzywano świadków, którzy mogli świadczyć w jego obronie ani świadków oskarżenia. Zwraca uwagę, że sędziego zobaczył po raz pierwszy po roku i trzech miesiącach od zatrzymania."
Jeśli AI rzeczywiście domaga się uwolnienia Juzepczuka, to chyba żąda zbyt wiele. Zgadzam się, że kara śmierci może się w tym wypadku okazać morderstwem sądowym, ale jeśli skazany rzeczywiście zamordował te staruszki, to nie może być mowy o wypuszczeniu go na wolność. Nie mieszajmy tych dwóch spraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy on popełnił to przestępstwo? Jeśli tak to powinno być: "Amnesty International chce uwolnienia białorusińskiego mordercy". Nie wiem czy powinienem ujmować się za kimś takim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2009 14:22

ważne!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.