Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12390 miejsce

Dzien refleksji i zadumy w Niemczech

Dziś protestanci obchodzaą Bußtag i Bettag. Jest to odpowiednik katolickich " Wszystkich Świętych". Jednak mimo wyznaczonej daty w kalendarzu, cmentarze sa puste.

Listopad w wielu kulturach jest kojarzony z obrzędami na cześć zmarłych. Katolicy świętują 1 listopada. W Niemczech refleksja przychodzi najpierw dzień po hucznym Halloween, a drugi raz właśnie 22 listopada. To dzień zadumy, pokuty i modlitwy. Jednak, nie jest to tak popularne święto jak w katolickim obrzadku Wszystkich Świętych. Znicze palą sie tu rownież rzadko, a jesli już je znajdziemy, to na pewno będą się palić na grobach katolickich. Cmentarze w Niemczech sa zadbane, ozdobione kwiatami i wrzosami. Ale puste.

Do 1994 r. był to dzień w niektórych landach ustawowo wolny od pracy. Dziś tylko w Saksonii świąteczny charakter został zachowany. Świętują też niektóre kościoły ewangelickie w Bawarii. Dzieci nie poszły do szkół, wiele zakładów jest zamkniętych. Święto to obchodzono po raz pierwszy w w 1532 r. Potem obchodzono je w wypadku klęsk żywiołowych, wojen czy innych katastrof. – Nie jest to jednak święto państwowe. Niewielu ludzi je obchodzi. U nas, w Sachsen-Anhalt nie pamiętam by ktoś je świętował - mówi Anke Oberth, mieszkanka Elbingerode.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.07.2007 14:13

(+) rowniez przed 1994 cmentarze byly w tym dniu puste... Mowiac szczerze, nie wiedzialem, ze w Saksonii - czyli czesci bylej NRD - pamieta sie o uroczystym charakterze tego dnia. Interesujace...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Protestanci wierza w zbawienie z łaski pzrez smierc pana jezusa na krzyzu,
Uwierz w pana jezusa a chocbys umarl zyc bedziesz :) i szorowanie grobu czy odpusty nic ci nie pomoga :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2006 21:15

Ciekawe, nie wiedziałem, że w Niemczech maja taki dzień pamięci o zmarłych, ale widać z tego, że nawet niewielu Niemców o tym pamięta. Tak u nas w taki dzień cmentarze są pełne żywych i rozjaśnione blaskiem zniczy choć nie zawsze cały rok groby są zadbane. Co kraj to obyczaj, ale daleki byłbym od oceny, że np. Niemcy są bez serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

boja sie śmierci, tak to jest w laickich konsumpcyjnych społeczeństwach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.