Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32708 miejsce

Dzień Samorządności w XXI LO w Łodzi

Zbliżają się, długo oczekiwane, ferie zimowe. Jednak zanim uczniowie i nauczyciele rozjadą się na zasłużony odpoczynek czeka ich wytężona praca. Zbliża się koniec semestru, a co za tym idzie - wystawianie ocen, poprawy, zaliczenia. Wszyscy wydają się być zmęczeni swoimi obowiązkami. Jednak XXI LO potrafi temu zaradzić!

http://lo21.szkoly.lodz.pl/Uczniowie rządzą szkołą!

23 stycznia, jak co roku, będzie datą wyjątkową w kalendarzu XXI LO w Łodzi. W szkole odbywać się będzie Dzień Samorządności zorganizowany przez samorząd uczniowski. Jego zasady są następujące: uczniowie wcielają się w rolę dyrektorów oraz nauczycieli szkoły. Ich zadaniem będzie przeprowadzanie lekcji, zarządzanie szkołą pod nadzorem profesorów oraz część humorystyczna całego dnia - wyolbrzymianie i przejaskrawianie charakterystycznych cech danego nauczyciela. Taka impreza świetnie rozładowuje nagromadzone napięcie i emocje, poprzez dobrą zabawę, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Ta nieoczekiwana zamiana miejsc z pewnością będzie źródłem wielu zabawnych sytuacji, wspomnień i anegdot.

Jakie jest zdanie innych?

Postanowiłem przeprowadzić wywiad z kilkoma osobami na temat Dnia Samorządności. Zobaczmy jaka jest ich opinia na temat tej nietypowej tradycji w XXI LO.

Małgorzata Sędzińska, uczennica XXI LO, klasa Ic

– Co sądzisz o Dniu Samorządności Szkoły?

– Popieram organizowanie takich dni, o ile zaangażowane osoby sprawdzą się w rolach nauczycieli. Poza tym, to jedna z niewielu okazji objęcia stanowiska prowadzącego lekcje.

– Czy to nie nazbyt duża odpowiedzialnosć jak na uczniów?

– Wydaje mi się, że nie. Licealiści potrafią stanąć na wysokości wyznaczonego im zadania. To tylko jeden dzień, więc myślę, że nie jest to odpowiedzialność, która ich przerośnie. Poradzą sobie.

– W którą postać najłatwiej się wcielić, a w którą najtrudniej i dlaczego?

- Najłatwiej wcielić się w postać charakterystyczną - taką, która ma swoje konkretne zachowania, powiedzonka, gesty. Trudno byłoby "zagrać" osobę neutralną, nie wyróżniającą się spośród tłumu.

Maja Sikora, uczennica XXI LO, klasa Id

– Czy uważasz, że uczniowie dadzą sobie radę w rządzeniu szkołą?

– Z całą pewnością tak. Nie jest to pierwszy taki dzień w dziejach naszego liceum, a co za tym idzie nasi uczniowie orientują się i wiedzą jak przeprowadzać takie akcje. Miejmy nadzieję, że przez dobrą zabawę, nie zdemolujemy szkoły.

– Czy uczniowie potraktują to przedsięwzięcie na poważnie czy raczej pół żartem - pół serio?

– Myślę, że na poważnie, choć na pewno będzie zabawnie. Z tego co wiem, wszyscy podchodzą do tego z wielkim zaangażowaniem.

– Czy sądzisz, że uczniowie XXI LO znają granice żartu?

– Zdecydowanie tak. W mediach nasze liceum uważane jest za "elitarne". Młodzież "Prusaka" wie jak powinna się zachowywać. Na pewno nie przyniesie nam wstydu.

Wojciech Goździewicz, uczeń XXI LO, klasa Ie

– Czy według Ciebie Dzień Samorządności jest ciekawym pomysłem? Jaki jest jego sens?

– Naturalnie. Będzie to swoiste oderwanie się od codzienności i możliwość doznania uczucia jak to jest być po drugiej stronie. Uczniowie nie posiadają wiedzy pedagogicznej, ale nigdy nie zaszkodzi spróbować swoich sił w tej roli.

– Czy weźmiesz aktywny udział w całym tym zajściu?

– Jeśli chodzi o przygotowania to zapewne tak. Co do wcielenia się w postać nauczyciela, tutaj może być problem. Przyznaję, że nie mam zdolności aktorskich. Po drugie zbyt krótko znam nauczycieli, bym mógł dobrze pokazać ich cechy charakterystyczne.

Jak postrzegają naszą pracę uczniowie sąsiednich liceów?


Również XXVI LO zainteresowało się Dniem Samorządności w naszej szkole. Przeprowadziłem krótki wywiad z jedną z uczennic Liceum im. Kamila Krzysztofa Baczyńskiego.

Agata, uczennica XXVI LO w Łodzi, lat 17

– Czy w XXVI LO odbywa się takie przedsięwzięcie jak Dzień Samorządności Szkoły?

– Z głębokim żalem muszę przyznać, że nie. Chciałabym, żeby w naszej szkole odbył się dzień, w którym to młodzież zarządza placówką. Niestety tak nie jest.

– Co sądzisz o takiej akcji?

– To dobry pomysł, o ile zachowania niektórych uczniów zostałyby potraktowane z przymrużeniem oka. Nauczyciele mieliby szansę zobaczyć z innej perspektywy wykonywany przez siebie zawód.

– Co mają na celu uczniowie XXI LO organizując taki dzień?

– Wydaje mi się, że przede wszystkim mają na celu dobrą zabawę i relaks przed ostatecznym wystawieniem ocen. Wcielenie się w rolę nauczycieli może ich również dużo nauczyć.

– Pomysł na Dzień Samorządności jest dość szalony. Czy uczniowie poradzą sobie ze wszystkimi obowiązkami?

– Zgadza się. Uczniowie nie w pełni zdają sobie sprawę, ile obowiązków i pracy wiąże się z zawodem nauczyciela. Jednakże jeśli obrali sobie za cel zarządzać szkołą w ciągu jednego dnia, to wierzę, że powiedzie im się.

– Czy pochwalasz takie akcje czy raczej jesteś przeciwna oderwaniu się od rzeczywistości przez jeden dzień?

– Bezwzględnie popieram takie akcje. To jest coś nowego, coś, co pozwala nabrać doświadczeń i to nie zawsze tych pozytywnych.

– Gdyby takie przedsięwzięcie miało miejsce w Twojej szkole, to czy wzięłabyś w nim udział?

– Jeśli podobna "impreza" miałaby miejsce w mojej szkole, to z chęcią wzięłabym w niej udział, gdyż jestem osobą bardzo kreatywną a zarazem potrafię świetnie dostosować się do sytuacji i uważam, że moje pomysły i komentarze pomogłyby w organizacji i przebiegu akcji.

Tradycja?

Dzień Samorządności szkoły przejdzie do historii i pozostanie w tradycji XXI LO. Jest on bowiem nie tylko dniem zabawy i uśmiechu, ale również dniem rozwijającym i pouczającym wszystkich, biorących czynnie udział, uczniów. Pomysł uczniów "elitarnego Prusaka" był trafny jak wiele innych. Oby tak dalej!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Juz jest zdjecie:P Zastanawiałem sie jakie wrzucic:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

a gdzie zdjęcie? wrzucaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witamy w W24 :) Zastanawiam się czy artykuł nie byłby lepszy, gdybyś go trochę skrócił.
Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Krzysiu:) No to teraz czekam na Twój artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta wasza szkoła wiecznie coś ciekawego wymyśla :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawie...fajnie, że o tym napisałeś, ja postaram się napisać coś już po Dniu Samorządności...myślę, że będzie zabawnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.