Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1016 miejsce

Dzień Świętego Walentego: rozważania za i przeciw

14 lutego obchodzone jest święto zakochanych, popularnie nazywane "walentynkami".

Dzień Św. Walentego, czy Walentynki lub jak kto woli Dzień Zakochanych, obchodzony jest 14 lutego prawie na całym świecie.
Nazwę swoją zawdzięcza któremuś z chrześcijańskich świętych o tym imieniu. Co najmniej 5 dni w roku jest poświęconych różnym Walentym. Łatwo zauważyć, że Walentynki historycznie są świętem katolickim. Powszechnie uważa się, że Walentynki należy wywodzić z grecko - rzymskiego święta płodności, które miałoby się odbywać w połowie lutego. Najczęstszym kandydatem na poprzednika Walentynek uważa się Luperkalia. Jednak okazuje się, że tak naprawdę nie ma żadnej bezpośredniej kontynuacji między starożytnymi świętami i tradycją obchodzenia dnia Świętego Walentego, która powstała dopiero w późnym średniowieczu. W późniejszych latach w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, szybko upowszechnił się zwyczaj wysyłania na to święto miłosnych kartek pocztowych, które stały się wszechobecne w tym okresie. W latach 90 ubiegłego wieku tradycja ta przywędrowała do Polski z Niemiec wraz z kultem Świętego Walentego i stała się konkurencją dla rodzimej Nocy Kupały, która przypada na przełom 21 i 22 czerwca. Również z Walentynkami związany jest święty Walenty - duchowny i męczennik, patron epileptyków, wspomożyciel chorych i cierpiących, opiekun przytułków i szpitali.

Happy Valentin’s Day! / Fot. YvettePM / Fot. Fot.YvettePMTradycja ta przybyła, by lawirować w kształtach uczuć wybitych piętnem czerwonego serca i miłości, w dniu wpisanym na stałe w kalendarz całorocznych imprez. Słowo "miłość" nadaje niewątpliwie wyjątkowego splendoru temu dniu, który kojarzony jest stereotypowo z girlandami, czerwonymi bukietami, sercami, pluszowymi maskotkami a w krajach Benelux stałym rytuałem tego dnia są czekoladowe wyroby. Wystawy sklepowe, restauracje prześcigają się w reklamach, sieć restauracji proponuje wspaniałe zestawy dań zachęcając do degustacji i spędzenia tego romantycznego wieczoru właśnie w restauracji, w uroczystej atmosferze gdzie kelner szarmancko podaje szampana, płomień świecy romantycznie podkreśla magiczny nastrój...

Każdy w przeddzień święta ma jedną przewodnią myśl, gdzie go spędzić w restauracji za bajońskie ceny, czy kameralnie w domu, co kupić i za ile, czy kwiatami obdarować czy maskotką, których są pełne wystawy? Tego typu pytania pokazują jak mało wiemy o miłości. Przychodzą mi na myśl słowa piosenki „Cóż wiemy o miłości mając 16 lat...”, jednak bez względu na to, czy ktoś ma kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, jeśli zadaje sobie pytania typu," co i za ile?”, to o miłości pojęcie ma raczej mierne. Inaczej rzecz się ma, jeżeli Walentynki traktujemy, jako okazję do zaakcentowania, dla podkreślenia naszych uczuć, które nosimy w sobie przez cały rok a nie wybuchają one niczym wulkan jedynie w tym zaznaczonym w kalendarzu dniu, ulegając coraz większej komercjalizacji. Oczywiście bywa i tak, że Dzień Św. Walentego jest początkiem żaru wielkiej miłości, ale niech ten żar nie będzie li tylko wybuchem z powodu otrzymanego kwiatka, maskotki czy romantycznej kolacji przy świecach.
Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Bogumiła Olaniecka
 • Bogumiła Olaniecka
 • 19.02.2012 23:20

To wspaniale że istnieje taki wspólny dzień, i tak powinno być , że do życia jest potrzebny p.Walenty i pani Walentyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jola
 • Jola
 • 19.02.2012 19:20

Jeden z lepszych artykułów jakie czytałam, dla każdego super rozwiązanie według gustu i uznania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda okazja, ażeby wyrazić bliskiej osobie swoje uczucia jest dobra! Podobno zwłaszcza mężczyźni mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć....więc taki Dzień walentynkowy może być bardzo pomocny :)) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
GOŚKA KOBYLARZ
 • GOŚKA KOBYLARZ
 • 15.02.2012 10:52

TEMAT RZEKA ALE WARTY UWAGI CAŁY ROK MOŻNA BY PISAĆ...ALE TRZEBA TEŻ OKAZYWAĆ W NAJDROBNIEJSZYM GEŚCIE SZCZEGÓLE ...WSZYSTKO JEST NIESPODZIANKĄ...WIĘC KOCHAJMY I OKAZUJMY NASZE UCZUCIA ...TO NIE WSTYD...POZDRAWIAM SERDECZNIE AUTORKĘ I WSZYSTKICH KOMENTUJĄCYCH :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
KRI
 • KRI
 • 15.02.2012 09:51

Rychu,porządny z Ciebie gość ale takich jak mhm to raczej tykać nie warto, on(a) chyba z tych,którzy wygadać się nie mają gdzie bo już ich nikt słuchać nie chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelniczka
 • czytelniczka
 • 15.02.2012 09:16

Zgadzam się z KRI... i gratuluję autorce trafnych spostrzeżeń w tych rozważaniach.
Każdy ma swoje własne zdanie na dany temat.

Moim zdaniem świętują ci,którzy mają na to ochotę i nie możemy tego im zabronić,czy też krytykować...(ile ludzi,tyle poglądów),byle z umiarem i bez szkody dla innych.
A Ci,którzy są przeciwni takiemu świętu,nie powinni brać go pod uwagę(jeśli uważają,że szkodzi im osobiście).
Raz w roku można okazywać sobie uczucia tak bardziej świątecznie :) ,co nie znaczy,że w pozostałe dni nie należy tego robić(przeciwnie).

Pozdrawiam J.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rychu
 • rychu
 • 15.02.2012 05:09

adresuję to do BENEK
popraw ten bełkot ponieważ 50% tekstu to jakieś nieporozumienie, albo sam jeszcze raz przeczytaj i postaw na jedno......................rozważne stawianie literek

Komentarz został ukrytyrozwiń
rychu
 • rychu
 • 15.02.2012 02:46

MHM
ty masz coś z czachą nie tak , zafajdany bogobojny(a) człecze, taki tekst mógł tylko jakiś powaleniec napisać co cały dzień w kościele przebywa, to wymaga leczenia jeżeli jeszcze coś można z tym zrobić

Komentarz został ukrytyrozwiń
TReggi
 • TReggi
 • 14.02.2012 22:38

Z pełnym respektem i szacunkiem podpisuję się pod komentarzem - Kri

Dla Autorki wspaniałego Artykułu dużo, dużo podobnie ciekawych i wspaniałych artykułów życzę, oraz bezmiar walentynkowej miłości na każdy dzień, jak również dla wszystkich czytelników i komentujących

Komentarz został ukrytyrozwiń
KRI
 • KRI
 • 14.02.2012 21:45

Jak sam tytuł wskazuje są to ROZWAŻANIA,stąd zaskoczona jestem wpisem Benka,który stwierdza,że Autorka nie ma swojego zdania.Jeśli ktoś wystarczająco uważnie przczytał cały tekst tychże rozważań,ten bez wątpienia Jej zdanie na temat Walentynek zna,choć wcale nie musiała go wyrażać,zostawiając po prostu ocenę czytelnikom.

Jeśli zaś chodzi o sam artykuł to uważam,za ciekawe poruszenie tego właśnie aspektu ZA i PRZECIW bo jak wiadomo Walentynki mają tylu zwolenników co i przeciwników jednak nie w tym rzecz,żeby targować się kto silniejeszy ale by zrozumieć istotę tego Dnia.I tu moja pochwała i ukłon w stronę Autorki bo skoro miłość jest w nas zawsze,przez cały rok( a być powinna!)to dlaczego nie podkreślić jej w jakimś określonym dniu, który jest również częścią roku a więc i częścią naszej miłości? Czy niedziela jest częścią tygodnia czy poza nim? Uważam,że użyto tutaj dobrych argumentów w uzasadnieniu zarówno ZA jak i PRZECIW.Poza tym to świetny sposób na sondaż:)Za artukuł moje uznanie!:)
WÓWCZAS NIE POZWALAJMY OGŁUPIĆ SIĘ NADMIERNEJ KOMERCJI ALE KOCHAJMY,PIELĘGNUJMY NASZĄ MIŁOŚĆ, PODKREŚLAJMY JĄ jak choćby w Walentynki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.