Facebook Google+ Twitter

Dzień: Wniebowzięcia Maryi Panny, Wojska Polskiego i GG

15 sierpnia to przede wszystkim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale nie każdy wie, że tego dnia obchodzone jest święto Wojska Polskiego. W tym roku mija także 6. rocznica oficjalnego uruchomienia komunikatora Gadu-Gadu.

15 sierpnia jest ważną datą dla większości Polaków. W tym dniu przypadają dwa święta, które wywodzą się z wartości, które w Polakach zawsze były głęboko zakorzenione – patriotyzmu i religijności.

Święto Wojska Polskiego

Zgodnie z tradycją, co roku 15 sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego upamiętniające Bitwę Warszawską z 1920 roku. Bitwa ta przeszła do historii, jako 18. największa bitwa na świcie. Dziś Bitwa Warszawska każdemu kojarzy się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania.

Cud nad Wisłą, jak określa się te wydarzenia, zalicza się do największych starć w dziejach oręża polskiego. Walka miała szeroki wymiar, a jej skutki były ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy – miała znaczenie polityczne i decydowała o dalszych losach kontynentu. Cud na Wisłą ocalił europejską demokrację i polską niepodległość. Święto zostało przywrócone oficjalnie na początku lat dziewięćdziesiątych.

Święto wojska obchodzone jest w wielu krajach. Najczęściej data święta armii związana jest z jej powstaniem bądź z odniesieniem przez nią jakiegoś spektakularnego sukcesu, jak w przypadku Wojska Polskiego.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Innym ważnym dla Polaków świętem jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zostało ono ogłoszone w 1950 roku przez papieża Piusa XII w konstytucji apostolskiej, jako dogmat wiary. W Polsce można spotkać się z inną nazwą tego święta – Matki Boskiej Zielnej.

6. rocznica Gadu–Gadu


Poza tymi dwoma, jakże ważnymi, świętami w dniu 15 sierpnia, dla ciekawostki można przypomnieć, że 15 sierpnia tego roku mija 6. rocznica oficjalnego uruchomienia komunikatora Gadu-Gadu.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

GG ma 7lat, a nie 6 lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja w gg, nie widze nic ważnego :|

Komentarz został ukrytyrozwiń

KOREKTA: [zajawka] świĘto [tekst] patrioTYzmu, do historii jako, 1950 roku przez papieża Piusa XII w konstytucji..., ...ważnymi, świętami...sierpnia tego roku mija 6. rocznica...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.