Facebook Google+ Twitter

Dzień Wolności Oprogramowania. Ściągaj legalnie z internetu

Dzień Wolności Oprogramowania ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat legalnego i bezpłatnego oprogramowania w ramach idei Open Source. Odbywa się on raz do roku począwszy od 2005 r.

 / Fot. VIA Technologies/CC 3.0Organizatorem tego wydarzenia jest niezmiennie fundacja Digital Freedom International. Obecnie legalność pobieranych plików oraz programów to najważniejsza kwestia dotycząca korzystania z internetu.

- Legalne i darmowe oprogramowanie to tylko konsekwencja założeń Open Source - mówi w rozmowie z W24 wiceprezes Szczecińskiej Grupy Użytkowników Uniksa i Linuksa, Grzegorz Adamowicz. - Głównym założeniem jest zachowanie wolności użytkownika, który może zrobić praktycznie wszystko co chce z danym oprogramowaniem: oddać, przerobić i sprzedać, rozwijać we własnym zakresie itp. Dzień Wolności Oprogramowania jest po to żeby pokazać, że oprogramowanie Open Source (albo Wolne i Otwarte Oprogramowanie, w skrócie WiOO) jest oprogramowaniem godnym zaufania i użytecznym. Chcemy też w ten sposób podziękować twórcom tego oprogramowania za to, że zdecydowali się poświęcić swój czas i zasoby, żeby społeczność mogła dostać coś, co można używać bez martwienia się o łamanie EULA (z ang. End User License Agreement, czyli Licencja Użytkownika Końcowego) i możliwe konsekwencje ze strony władz - dodaje.

Duża ilość znanych nam programów działa właśnie na tej podstawie - są to m.in.: popularna przeglądarka Mozilla Firefox, system operacyjny Linux czy też alternatywa dla Microsoft Office w postaci Open Office'a. Każdy użytkowników komputera z dostępem do Internetu może taki program bezpłatnie pobrać i używać go na swoim komputerze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kamyk w lawinie
  • Kamyk w lawinie
  • 13.09.2012 21:46

Open Source to nie tylko oprogramowanie to także i przede wszystkim otwarta technologia, źródła i wiedza do której każdy ma dostęp.

Jeśli chcesz poznać polską społeczność Open Source i poznać urządzenia wykonane w idei Open Hardware zapraszam na na festiwal Cohabitat Gathering, który odbędzie się 13-14 października w Łodzi.

Cohabitat Gathering 2012 to dwa dni inspirujących spotkań w gronie osób pragnących odpowiedzialnie budować mądry i piękny świat wokół siebie. Festiwal jest niezwykłym tyglem nowatorskich rozwiązań - od domów z gliny przez technologie solarne po modele budowania społeczności.

info (http://www.festiwal.cohabitat.net)

Można również wspomóc ten projekt tutaj (http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.