Facebook Google+ Twitter

Dzień Wolontariatu Pracowniczego 7 września. Dołącz i pomagaj!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-05 09:37

Wolontariat to wyjście z rutyny, realizacja swoich pasji, a przede wszystkim satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi. Osoba, która nie czuje się na siłach, by pomagać w hospicjum dziecięcym, może prowadzić w szkołach zajęcia edukacyjne. A może jednak odkryje w sobie siłę, by jednak zbliżyć się do najsłabszych i najbardziej potrzebujących.

 / Fot. plakatWolontariat pracowniczy nie zaistniał w próżni; wypływa on z idei społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej nazywanej CSR, popularnym i funkcjonującym także w polskich publikacjach skrótem od angielskiego Corporate Social Resposibility), która zaczęła krystalizować się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych i znalazła swoje miejsce w toczonej w latach 60. i 70. debaty na temat etyki w biznesie. Samo hasło CSR można traktować jako pojęcie-parasol dla różnych koncepcji relacji biznes-społeczeństwo (społeczność, często lokalna), zakładających pewne powinności tego pierwszego wobec drugiego i sprzeciw wobec biznesu godzącego w wartości społeczne. Zajmujący się etyką
w biznesie prof. R. Edward Freeman nazwał CSR „brakującym ogniwem kapitalizmu”.
W duchu CSR będą więc utrzymane takie działania jak np. wszelkiego rodzaju sponsoring.

Weź udział w akcji
Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu


Skąd się wziął i jak działa wolontariat pracowniczy?

Wolontariat pracowniczy jest wyjątkowy w swojej intensywności; działa bowiem na wielu płaszczyznach, oprócz pomocy finansowej czy rzeczowej oznaczając także bezpośrednie zetknięcie wolontariuszy z konkretną sytuacją (np. potrzebującą grupą społeczną, żywiołem). Od innych form wolontariatu różni się tym, iż tu organizatorem projektu jest pracodawca wolontariusza (lub, co częste w przypadku większych firm, fundacja przezeń założona).
Pomysł na taką organizację dobroczynności narodził się w nowojorskich korporacjach w latach 70.

W Polsce jest wciąż nowością – założone w 2002 roku Centrum Wolontariatu było pierwszym, koordynującym tego typu działania. Zaczynają się one często od pojedynczego projektu, prośby pracownika zaangażowanego w organizacji charytatywnej o wsparcie firmy, czy, w przypadku międzynarodowych korporacji, „przeszczepienia” wzorców działań z macierzystej firmy na zachodzie. Wciąż do takiej aktywności z rezerwą podchodzą średnie i małe firmy, jako powód podając bariery finansowe i obawy przed zaangażowaniem się pracowników w wolontariat w trakcie pracy.

Dołącz do naszych wolontariuszy na placu DefiladNajczęściej spotykanym modelem są fundusze grantowe dla pracowników na realizację projektów wyłonionych w konkursach. Zaangażowany pracownik może też otrzymać od pracodawcy dodatkowy pełnopłatny urlop na działanie w projekcie, a także wsparcie organizacyjne i logistyczne. Firmy najczęściej realizują programy we współpracy ze swoimi fundacjami korporacyjnymi lub partnerami społecznymi. Odbiorcami działań są natomiast instytucje pomocy potrzebującym, często państwowe i cierpiące na brak odpowiednio wysokich funduszy lub organizacje pozarządowe.

Program Dnia Wolontariatu


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.