Facebook Google+ Twitter

Dzień Wszystkich Świętych. Nekropolia żydowska w Zabrzu. Zdjęcia

Dzisiaj przypada katolicki Dzień Zaduszny, w którym wierni swoją pamięć oddają tym, którzy już odeszli. W tym dniu otwarły się także bramy zabrzańskiego kirkutu, o którym chciałbym opowiedzieć.

Cmentarz żydowski w Zabrzu jest położony we wschodniej dzielnicy miasta przy ulicy Cmentarnej 15. Tutaj także znajduje się osiedle robotnicze, w którym zamieszkiwali pracownicy kopalni "Concoria" oraz pobliskiej huty - należącej do hrabiego Guido Henckela von Donnersmarcka zwane Zandką. / Fot. Fot. Krzysztof Wyszko

Od hrabiego Guido ówczesna gmina żydowska otrzymała działkę, która została przeznaczona na kirkut. Założenie nekropolii datuje się na rok 1871. Pochówek zabrzańskich Żydów odbywał się od 1972 do 1954 r. W czternastu kwaterach spoczywa ok. 1000 wyznawców judaizmu, a najstarsze nagrobki znajdują się w kwaterze dziecięcej.

Zobacz z cmentarza w Zabrzu

Żydowska nekropolia w Zabrzu jest miejscem niesamowitym. Przechodząc przez bramę tego cmentarza, ma się wrażenie, że wchodzi się do wspaniałego, bajecznego ogrodu. Przez środek prowadzi aleja zbudowana z granitowej kostki, która obsadzona jest z dwóch stron drzewami. Warto w tym miejscu podkreślić, że na całym cmentarzu rośnie ponad 260 drzew, z których można rozróżnić aż trzynaście gatunków. Najstarsze drzewa mają ok. 150 lat. Całość porośnięta jest warstwą bluszczu, który stanowi nieodzowny element tego cmentarza, tworząc nad środkową aleją piękny zielony tunel.

Podążając środkową aleją, mijamy kamienne nagrobki. Niektóre macewy mają tradycyjne półkoliste lub trójkątne zakończenie, inne znowu przyjmują całkowicie prostokątny kształt. Niektóre nagrobki przyjmują formę złamanej kolumny - symbolu gwałtownie lub młodo utraconego życia. Zamożniejsi wyznawcy judaizmu pochowani są w przyściennych grobowcach rodzinnych o neoantycznej architekturze. Na nagrobkach znajdują się inskrypcje w języku hebrajskim i niemieckim. Ciekawostką jest także fakt, że na tym cmentarzu daty narodzin i śmierci spoczywających podawane są od stworzenia świata - według żydowskiego kalendarza. Oprócz ludzi na cmentarzu pochowane są także stare i zniszczone zwoje Tory - jednak miejsc takich w żaden sposób nie oznaczono.

Jednym z podstawowych symboli widniejącym na części nagrobków, jest Gwiazda Dawida. W zabrzańskiej nekropolii występuje ona także w postaci mozaiki wykonanej z kamieni granitowych - stanowiącą wejście do nieistniejącego już domu pogrzebowego. Gwiazda Dawida jest nieodzownym symbolem judaizmu. Na żydowskich nagrobkach zaczęła się pojawiać od XVI w.
Jest symbolem tak ważnym, że po powstaniu państwa Izrael zagościła na stałe na fladze państwowej. Na Macewach pojawiają się także symbole złożonych
rąk, dzbanka lub świecznika. Każdy z tych symboli określa osobę, która została pochowana. / Fot. Fot. Krzysztof Wyszko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To co tylko się da trzeba ocalić od zapomnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak było w stolicy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny Park zmarłych, duża ilość drzew, Pamięć historyczna Narodu stanowią o jego dobytku i tradycji! Szkoda by było, ażeby i to Piękno Natury & Człowieka miało kiedyś odejść w Nicość... Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.