Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1544 miejsce

Dzień Wszystkich Świętych. Spacer pojednania w Słubicach

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji na przemijaniem. 1 listopada na mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą czeka nietypowe wydarzenie - Spacer pojednania i wzajemnego szacunku.

Płyta nagrobna Helene Czymnick, sprowadzona z powrotem na teren cmentarza komunalnego w Słubicach. / Fot. Roland SemikDzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników na cmentarzu komunalnym w Słubicach powstaje właśnie przedwojenne lapidarium. W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w ubiegłym roku, sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wśród nich jest m.in. blisko stuletnia, kamienna płyta z inskrypcją „Fräulein Helene Czymnick, † 3. Mai 1918”. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.

Jedna z odnalezionych płyt nagrobnych. Widoczny fragment nazwiska: "Winkel[...]" / Fot. Roland SemikPrzy uprzejmości komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach Jacka Konsewicza wsparcia dla całego przedsięwzięcia udzielili też słubiccy strażacy. Na przywrócenie z lasku koło strefy ekonomicznej doczekały się wywiezione tu w latach 80-tych tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego (1880-1940), dyrektora ubezpieczalni z dzisiejszej siedziby SMOK-a Paula Büschela (1874-1937), czy nauczyciela Arthura Kocha (1888-1914).

Z tej okazji kulturę polskiego Dnia Wszystkich Świętych przyjdą poznawać goście z Frankfurtu i okolic, a krótki wykład o historii nekropolii w latach 1814-2012 przygotuje historyk Eckard Reiß - członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autor dwujęzycznej monografii „Makom tow” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach.

Spacer na teren cmentarza komunalnego w Słubicach rusza punktualnie o godz. 16 ze Slubicer Strasse we Frankfurcie nad Odrą (postój taxi nieopodal restauracji McDonald's). Wśród punktów programu jest m.in. zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową oraz przy grobie 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1945 r. na ziemi słubickiej.
Wszyscy słubiczanie, chcący oddać cześć pochowanym na cmentarzu komunalnym w latach 1814-2012, mogą dołączyć do grupy w okolicach Collegium Polonicum (postój taxi przy ul. 1 Maja, niedaleko mostu). Gwarantowane tłumaczenie na język polski.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.