Facebook Google+ Twitter

Dzień Zaduszny to czas wspominania zmarłych

Zaduszki obchodzone są 2 listopada, nazajutrz po Wszystkich Świętych. Ich były uroczystości pogańskich Słowian. Zaduszki to dzień modlitw za zmarłych, odwiedzania cmentarzy i zapalania na grobach świateł, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Dzień Zaduszny na cmentarzu w Radziejowie Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiDzień Zaduszny to czas wspominania zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Jest to dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową. Temu celowi służą m.in. ofiary składane w kościołach i na cmentarzach na tzw. wypominkach za naszych najbliższych zmarłych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. W kościołach odczytuje się w tym dniu z ambon imiona zmarłych Dzień Zaduszny na cmentarzu w Radziejowie Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol Szmagalskiwskazanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy.

Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, których nie odwiedza już nikt bliski, na bezimiennych, polnych i leśnych mogiłach, w żołnierskich i powstańczych kwaterach cmentarnych, na miejscach straceń, w obozach zagłady, a więc w miejscach pamięci narodowej, a także na grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski.

Dzień Zaduszny na cmentarzu w Radziejowie 2 listopada 2009 r.Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiNa naszych cmentarzach zaroiło się od ludzi. Przyjechali z najdalszych zakątków, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się przy grobach swoich bliskich. I choć w naszej tradycji te dni kojarzą się raczej z nostalgią i smutkiem, to mają także i swój niepowtarzalny urok. Tysiące zniczy palących się długie godziny, kolorowe chryzantemy i rzesze ludzi przemierzających wąskie, cmentarne alejki. Spotkania z dawno nie widzianymi znajomymi.

Ja dziś wybrałem się na cmentarz w Radziejowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.