Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

973 miejsce

Dzień Ziemi to nie tylko sprzątanie lasów. Po co obchodzimy to święto?

Większości z nas Dzień Ziemi kojarzy się z oficjalnymi wagarami, na których sprząta się pobliski park czy las. Warto jednak wiedzieć skąd wzięło się coroczne święto i o co naprawdę w nim chodzi.

Sonda

Czy obchodzenie Dnia Ziemi ma sens?

https://flic.kr/p/4wttVC / Fot. woodleywonderworks/CC BY 2.0W Polsce, dla fanów aktywnego wypoczynku i ekologii przez kilka najbliższych dni będą organizowane festyny ekologiczne. Obchody Dnia Ziemi obejmą m.in. takie miasta jak: Warszawa, Słupsk czy Ostrołęka. W tym roku będą promowane ekologiczne i odnawialne źródła energii, pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła" . Poza promowaniem wartości ekologicznych, ich celem będzie także edukowanie uczestników, w jaki sposób mogą przyczynić się do ochrony środowiska.

Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie organizatorów. Tego dnia organizowane są liczne sympozja, konferencje, wykłady, a także festyny, szkolenia i warsztaty z zakresu ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. Szczególny nacisk położony jest na edukację dzieci i młodzieży w szkołach, ponieważ to od nich zależy przyszłość Ziemi. Oczywiście nie zabraknie również tradycyjnych zbiórek odpadów.

Prawdopodobnie wszyscy internauci zdążyli się już zapoznać z ciekawym Doodle, który zaserwował nam z okazji Dnia Ziemi Google. W krótkim quizie możemy się przekonać jakim jesteśmy zwierzakiem.

Idea obchodzenia Dnia Ziemi narodziła się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Ustanowiono go 21 marca, ze względu na równonoc wiosenną. Miało to symbolizować równość wszystkich ludzi i narodów wobec Ziemi. Oznacza to, że każdy - niezależnie od rasy, wiary czy poglądów, jest tak samo odpowiedzialny za miejsce, w którym żyje. Obecny rozwój przemysłu i postęp techniczny stanową duże zagrożenie dla środowiska na całej planecie. Brak działań mających na celu ochronę natury może doprowadzić do jej zagłady, a co za tym idzie całej ludzkości. Dzień Ziemi ma na celu pokazanie, jak ważne jest zaangażowanie każdego człowieka i jak wielką ma ono wartość, a ochrona środowiska nie zaczyna się w rządach czy korporacjach, ale w naszych domach.

Dlaczego więc w Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia? Wszystko zaczęło się w USA, również na początku lat 70. Amerykańskie ruchy proekologiczne postanowiły zorganizować w ten dzień akcje mające na celu uświadamianie społeczeństwa i zwrócenie uwagi polityków na kwestie związane z ochroną środowiska. Całość tych działań nazwano Dniem Ziemi. Inicjatywa ta została dostrzeżona i wypromowana przez niektórych polityków, dzięki czemu zyskała ogromną popularność wśród studentów i organizacji ekologicznych. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest co roku. Stamtąd idea przywędrowała do nas i rozgościła się na dobre.

Warto też pamiętać, że od 2009 roku odchodzimy tego dnia także Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Został on ustanowiony przez ONZ z inicjatywy przedstawicieli Boliwii. Ma on na celu promowanie wartości ekologicznych nie tylko u obywateli, ale także wśród rządów i przedstawicieli biznesu. W tym celu prowadzone są szkolenia i warsztaty, zarówno dla polityków i przedsiębiorców, jak i rolników i mieszkańców miast, w zakresie ekologicznych rozwiązań.

Czytaj także: "W tej mgławicy jest kawa". Astronautka z ISS nawiązuje do Star Treka w żartobliwym selfie


Temat ochrony środowiska stał się w ostatnich latach szczególnie popularny, a świadomość ekologiczna wśród Polaków wzrasta z roku na rok. Dzięki temu Dzień Ziemi ma szanse zacząć być postrzegany jako coś więcej, niż sprzątanie lasów przez młodzież szkolną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.