Facebook Google+ Twitter

Dzień Ziemi w Warszawie. Wykład na świeżym powietrzu

Od kilku lat, przez jeden dzień możemy uczyć się o środowisku naturalnym nie w salach wykładowych, lecz także przebywając na świeżym powietrzu.

Tłumy na Polu Mokotowskim - Dzień Ziemi 2011 / Fot. Smaga KrzysztofJak co roku, na jeden dzień (tym razem 8 maja, w niedzielę), warszawskie Pole Mokotowskie zamieniło się w Żywe Muzeum Natury i Ekologii. Dzięki wielu instytucjom rządowym oraz organizacjom przez rząd niewspieranym, mogliśmy dowiedzieć się jak chronić nasze zagrożone środowisko naturalne.

Do Parku im. Józefa Piłsudskiego ściągnęły tłumy mieszkańców stolicy. Wielu z nich przybyło całymi rodzinami. Poza atrakcjami festynu Dnia Ziemi, spora grupa urządziła własne obchody - grali w frisbee, Badmintona czy siatkówkę.

Wypoczywający mieszkańcy Stolicy / Fot. Smaga KrzysztofWiększość wybrała jednak zabawy zorganizowane oraz pozyskiwanie wiedzy. Mnie zainteresowało kilka stoisk. Pierwszym odwiedzonym przeze mnie było należące do Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Instytut prowadzi różne projekty naukowe mające na celu ochronę środowiska oraz człowieka. Jednym jest badanie poziomów hałasu oraz drgań wytwarzanych przez piły łańcuchowe a przenoszonych poprzez ręce na całe ciało człowieka. Prezentacja tego projektu była imponująca. Piły łańcuchowe umieszczono w grubym konarze.

Zajrzałem także na stoisko Tramwajów Warszawskich. Ta stołeczna firma istniejąca już od ponad 140 lat także prowadzi politykę przyjazną środowisku oraz mieszkańcom Warszawy. Dowiedziałem się, że aktualnie pętle dla tramwajów umieszczone są zgodnie z granicami Miasta Stołecznego z 1946 roku. Od tamtej pory praktycznie nie były przedłużane.

IBL - Dzień Ziemi 2011 / Fot. Smaga KrzysztofWyjątkiem jest trasa w ciągu ulicy Kasprzaka - została ona zlikwidowana w 1990 roku w czasie budowy estakad na dzisiejszej Al. Prymasa Tysiąclecia. Są plany przywrócenia tego odcinka, który miał nie działać tylko czasowo. Torowisko ma być "trawiaste" - na podkładach zostanie wyłożona ziemia i zasadzona trawa. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować hałas oraz drgania powodowane przez przemieszczające się tramwaje. Firma zakupiła także kilka pojazdów do szlifowania szyn - usuwanie osadów także zmniejsza wibracje i hałas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.