Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26478 miejsce

Dzień Zwycięstwa i opuszczone mogiły sowieckich żołnierzy

Każdego roku w Dzień Zwycięstwa, środowiska lewicowe z Żukowa czczą pamięć żołnierzy, zapalając znicze i składając kwiaty. Obecny wygląd nekropolii, gdzie pochowano ponad 5 tysięcy sowieckich żołnierzy sugerował, że jest ona opuszczona i zapomniana przez Boga i ludzi.

 / Fot. W24


9 maja 2010 roku w 65. rocznicę zakończenie II wojny światowej, w Moskwie uroczyście
Pomnik żołnierza w Żukowie. / Fot. Stefania Najsarek. obchodzono Dzień Zwycięstwa. W nacechowanej pompatycznością defiladzie na Placu Czerwonym oprócz wojsk rosyjskich, w tym roku uczestniczyły reprezentacje różnych formacji wojsk sprzymierzonych, w tym polskich. Media przepełnione informacjami z głównych uroczystości, niewiele uwagi poświęcały rocznicowym wydarzeniom w kraju. A warto się nad tym pochylić.

W niewielkim miasteczku Żukowo znajduje się cmentarz – pomnik poległych w walkach wyzwoleńczych na tym terenie w okresie od 8 do 23 marca 1945 roku czerwonoarmistów, głównie młodych, z 65. armii wojsk radzieckich pod dowództwem gen. armii Pawła Batowa.

W piętnastu dużych kwaterach spoczywa około pięciu tysięcy poległych, a na wielkiej ścianie Teren cmentarza w Żukowie; mogiła około 5 tysięcy żołnierzy A.Cz. / Fot. Stefania Najsarek.wyryte są nazwiska ofiar. Przy wejściu do nekropolii usytuowano pomnik radzieckiego żołnierza, przez miejscowych zwanym „Iwan”, a na okalającym cmentarz murze zamieszczono tablicę z napisem: „W hołdzie poległym o wyzwolenie ziemi żukowskiej – mieszkańcy”. Na utrzymanie obiektu, od konsulatu Rosji, gmina otrzymuje corocznie 4 tysiące złotych.

Od lewej: przew. SLD w Żukowie Dariusz Szabucki, Wiaczesław DEubinski, Stanisław Dubinski i mieszkaniec Żukowa. / Fot. Stefania Najsarek.Każdego roku w Dzień Zwycięstwa, tutejsze środowiska lewicowe czczą pamięć żołnierzy, zapalając znicze i składając kwiaty. Dzisiejszy stan nekropolii sprawiał wrażenie opuszczonej i zapomnianej przez Boga i ludzi. Kilka zeschniętych kwiatków i gałązek, wypalonych maleńkich zniczy i walające się w centralnym miejscu śmieci – to jedyne znaki obecności człowieka w tym miejscu.

Taki obraz zastali składający hołd radzieckim żołnierzom reprezentanci SLD i SDPL oraz spotkana tam rodzina jednego z pochowanych tu żołnierzy - Stanisława Dubinskiego. Nad wspólną mogiłą, stał jego syn Wiaczesław Dubinski i wnuk Stanisław Dubinski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Antoni i Macieju, z pewnością kiedyś to nastąpi. Nikt jednak nie jest w stanie poprawnie to określić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doczekamy się prawdy o Katyniu? Doczekamy się prawdy o mordowaniu żołnierzy AK na Rakowieckiej? Doczekamy się prawdy o powiązaniach ludzi z tzw. opozycji z SB? To będzie wielkie święto prawdy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.05.2010 18:54

Ryszardzie, ciągle mam nadzieję, że w końcu ktoś politykom da po pazurach i odczepią się od historii... Czas najwyższy skończyć z jej przeinaczaniem i przekazywać ją taką, jaka była naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2010 19:41

Ciekawy i godny uwagi artykuł 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak szacunku za przelaną krew, utracone życie... "za naszą i waszą..."
Trudno jest odpowiedzieć na pytanie: W jakich czasach żyjemy?
Wychowanie patriotyczne? A może w ogóle wychowanie leci na pysk? Stanisław Staszic napisał: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Czy wynika coś z tego dla nas?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale na zdjęciach nie widać by cmentarz był zaniedbany. I przypuszczam, że lampki świecą się na Dzień Zmarłych. Z pewnością są ludzie, którzy pamiętają. A władza, wtedy, gdy się to opłaca - pewnie dlatego cmentarz jeszcze wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojtku, jestem pełna uznania dla władz Twojego miasta.
Takie zachowanie świadczy o ich dojrzałości politycznej i emocjonalnej.
I tak powinni postępować inni, niezależnie od ich prowieniencji politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Jaworznie to z dwóch wojen były miejsca pochówku teraz jest na nich autostrada co do cmentarza żołnierzy radzieckich to radni miasta byli złożyć hołd poległym cmentarz jest obok komunalnego prawie w centrum miasta.Szacunek należy się każdej ze stron wojny trzeba pamiętać że polscy żołnierze ginęli w całej europie w Niemczech i Rosji i nikt by nie chciał aby jego rodacy byli poniżani nawet po śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie składałem kwiatów,ale tylko dlatego,że w Łosicach nie ma nekropoli żołnierzy ZSRR.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziu, dosłownie takie pytanie wczoraj sobie zadaliśmy. :))
Pośpieszalski mówi "warto rozmawiać", a ja twierdzę, że warto też pytać.
Zbyt często zdarzają się tu tego typu "przeoczenia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.