Facebook Google+ Twitter

Dzień zwycięstwa. Oczami Polaków i Rosjan

W rocznicę 9 maja 1945 roku, na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie, przy al. Żwirki i Wigury, odbyły się uroczystości poświęcone ich pamięci. Zgromadziły około tysiąca osób. Dlaczego Polacy, Rosjanie, Białorusini i przedstawiciele kilku jeszcze narodów wzięli udział w obchodach? Co sądzą o projektach przeniesienia pomników pozostałych po czasach radzieckiej dominacji?Obchody miały bardzo uroczysty charakter. Kompania honorowa, orkiestra, ekumeniczna modlitwa kapelanów wojskowych - wszystko to jakby dla podkreślenia, że w Polsce z szacunkiem odnosimy się do setek tysięcy poległych żołnierzy Armii Czerwonej.

Wokół pomnika przy al. Żwirki i Wigury rozciąga się teren, gdzie pochowanych zostało 21468 żołnierzy i oficerów m.in. 28, 47, 48, 65, 69 i 70 armii oraz 2 armii pancernej. Według zapewnień przedstawicieli polskich władz, projekty usuwania pomników z czasów komunistycznych nie dotyczą miejsc takich jak to. Jak oświadczył dziś minister Kazimierz Michał Ujazdowski, "przygotowywana od kilku miesięcy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustawa o miejscach pamięci narodowej nie ma charakteru incydentalnego i nie należy jej łączyć w jakimkolwiek stopniu z różnicami w ocenie najnowszej historii, do jakich dochodzi między Polską a Federacją Rosyjską."

Projekt zawiera wprawdzie przepis, pozwalający wojewodom (jeśli nie uczynią tego wcześniej samorządy) usuwać pomniki, ale tylko takie, które w oczywisty sposób nawiązują do komunizmu i nazizmu. – Możliwość usuwania pomników komunistycznych z przestrzeni publicznej w żadnym wypadku nie obejmuje mauzoleów i cmentarzy, na których spoczywają żołnierze polegli na terytorium Polski – dodaje minister Ujazdowski. Projekt ustawy ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Do tej pory swoje uwagi będą mogły wnieść stowarzyszenia kombatanckie i organizacje, których działalność obejmuje ochronę dziedzictwa historycznego.

Obchody w Rosji, na Ukrainie i Białorusi
Polacy i Rosjanie- granica wzdłuż serca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.