Facebook Google+ Twitter

"Dziennik Bałtycki" dopisał historię autora Wiadomości24.pl

Adam Sobal, dziennikarz obywatelski, na łamach Wiadomości24.pl, opisał piękną historię z czasów II wojny światowej - kapitana Tadeusza Borysiewicza i jego "prezydenckiej szabli", otrzymanej przez młodego - wtedy jeszcze porucznika - od prezydenta Ignacego Mościckiego. Ciąg dalszy losów szabli pokazali dziennikarze "Dziennika Bałtyckiego".

 / Fot. Polska Dziennik BałtyckiAdam Sobal opisał, jak 2 października 1939 roku, tuż przed końcem walk z Niemcami, kapitan Tadeusz Borysiewicz w desperackim geście zatopił szablę otrzymaną od prezydenta Mościckiego w wodach Zatoki Gdańskiej w okolicy portu w Jastarni. Dzięki temu nie trafiła w ręce okupantów. Adam napisał też, jak po 32 latach, cudownym zbiegiem okoliczności, szabla wróciła do swego właściciela, który postanowił przekazać ją do muzeum.

Wzór dziennikarskiej współpracy

- Idąc tropem opisanych przez Adama Sobala wydarzeń dotarliśmy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - napisał do nas Krzysztof Miśdzioł z redakcji "Polska Dziennik Bałtycki". - Szablę kapitana Tadeusza Adama Borysiewicza zobaczyliśmy dzięki uprzejmości kustosza Andrzeja Koteckiego. Znajduje się ona w magazynie MMW w Gdyni Redłowie. Jak się dowiedzieliśmy, to jedyna honorowa szabla prezydencka od Ignacego Mościckiego w polskich zbiorach muzealnych.

– Dostawał ją zawsze tylko jeden, najlepszy uczeń spośród absolwentów kończących w danym roku Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu – opowiada kustosz Kotecki.

Takich szabli podarowanych prymusom przez prezydenta RP było ok. dziesięciu. Często bywało tak, że promocja rocznika kończącego szkołę odbywała się na pokładzie ORP Bałtyk (czyli wcześniejszy francuski krążownik pancernopokładowy), a potem absolwenci jechali do Warszawy, gdzie na Zamku Królewskim prymus z rąk prezydenta odbierał szablę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No w sumie można to uznać za jakiś sukces :> Chociaż lepiej byłoby gdyby dziennikarz Dziennika Bałtyckiego zaproponował Adamowi wspólne napisanie takiego tekstu :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.