Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13658 miejsce

"Dziennik": Do 2020 roku pracodawcy będą się "bić" o pracowników

W Polsce jest około 2 mln zarejestrowanych bezrobotnych, do 2015 roku liczba ta będzie wzrastać, potem mają nadejść lepsze czasy i do 2020 roku ma pojawić się 1,7 mln dodatkowych miejsc pracy.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Euromoenterogsedler.jpg / Fot. da:Bruger:Twid, GNU 1.2Bezrobocie w Polsce jest duże, wiedzą o tym wszyscy, statystyki alarmują, a prognozy na najbliższe lata są niezbyt optymistyczne. Jak podaje dziennik.pl do końca listopada w Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 1,9 mln bezrobotnych. Nie jest to jednak liczba, która trafnie określa liczbę osób pozostających bez pracy. Badania GUS-u wykazują, że w ubiegłym roku blisko 2,8 mln osób było bez zajęcia, w tym: 1,7 mln bezrobotnych i 640 tyś osób, które zniechęcone niepowodzeniami nie szukają pracy, choć są gotowe do jej podjęcia.

Sytuacja jest dosyć skomplikowana. Wiele osób nie jest zarejestrowanych w Urzędzie Pracy - powody są różne, ludzie szukają pracy na własną rękę, a składkę zdrowotną płaci za nich ktoś z rodziny. Trudno się dziwić, stanie w kolejkach w Urzędzie Pracy nie należy do najprzyjemniejszych. Ofert jest tam niewiele, a te które są, są często prowizoryczne - pracodawcy umieszczają je, choć mają już kandydata na dane stanowisko pracy.

Często takie oferty bywają odpowiednio sformułowane i łatwo je rozpoznać choćby po wymaganiach np. biegłej znajomość języka wietnamskiego itp. Osoby, które skończyły studia humanistyczne nie mają szans na pracę z urzędu. Pozostali też nie mają zbyt dużego wyboru, zwłaszcza, że konkurencja jest duża, a pracodawcy w rzeczywistości nie chcą zatrudniać bezrobotnych z urzędu - traktując ich jako osoby gorszej kategorii - leniwe i niechętne do pracy. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o tych, którzy pracują tylko na część etatu. Według GUS, 309 tys. osób pracowało w niepełnym wymiarze czasu, mimo że chciało pracować na pełnym etacie.

Jak podaje dziennik.pl szacunki doradztwa gospodarczego pokazują, że do 2020 roku przybędzie 1,7 mln dodatkowych miejsc pracy. Co więcej do tego czasu liczba osób w wieku produkcyjnym będzie mniejsza o milion (nawet z uwzględnieniem wydłużenia wieku emerytalnego). Daje to większą szansę na znalezienie pracy.

Dziennik informuje, że może zdarzyć się tak, że będzie brakować pracowników. Warto jednak wspomnieć o tym, że pracodawcy często chętniej zatrudniają osoby na emeryturze, gdyż jest to dla nich korzystne finansowo, zatem niekoniecznie wszystko będzie wyglądać tak pięknie. Co więcej, zanim nastąpią złote czasy dla szukających pracy, do 2015 roku bezrobocie będzie wzrastać. Na rynku pracy pojawi się 3,5 mln absolwentów wyższych uczelni i szkół zawodowych. Ich sytuacja wygląda bardzo niekorzystnie: najprawdopodobniej wyjadą za granicę albo trafią do rejestru bezrobotnych.

Najbliższe lata nie wyglądają optymistycznie, przed nami wizja zwolnień, a nowych miejsc pracy powstaje stosunkowo niewiele. Może nie będzie tak źle, może faktycznie do 2020 roku sytuacja ulegnie poprawie. Co jednak mają zrobić ci, którzy są bezrobotni dzisiaj?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W Dab
  • W Dab
  • 31.12.2011 10:55

Uważam, że przede wszystkim jak już ktoś pracę ma to niestety w Polsce nie jest sznowany tak jak pracownik w wielu krajach zachodniej Europy. Dziś czasy nie są wesołe, zarówno w naszym kraju jak i na zachodzie - kryzys spowodował gorszą sytuację ,ale w innych krajach mimo wszystko bardziej docenia się pracowników, również tych starszych! i nie ma tam takiej niekompetencji na dyrektorskich i urzędniczych stanowiskach w miejscach zatrudnienia i instytucjach jak u nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
  • Karzeł
  • 28.12.2011 18:01

oczywiście warunkiem podstawowym są rządy PO.A w 2020 usłyszymy że lepsze czasy przyjdą w 2040.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość
  • gość
  • 28.12.2011 14:32

Wzywam bezrobotnych do dokynawania samospalenia przed budynkiem sejmu. Protestujmy przeciwko Tuskowi i Kaczyńskiemu

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
  • max
  • 28.12.2011 13:39

a w 2025 roku nie bedzie bezrobotnych powiedziala babcia kiepska.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.