Facebook Google+ Twitter

"Dziennik Gazeta Prawna" - Rosja chce wydłużyć rurociąg "Przyjaźń"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-13 07:18

Rządy Polski i Rosji rozmawiają o przedłużeniu rurociągu "Przyjaźń" do niemieckiego portu w Wilhelmshaven - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Polska liczy na większe zyski z tranzytu surowca i gwarancję dostaw dla Orlenu i Lotosu.

Helski rurociąg / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hel_ruroci%C4%85g.JPGGazeta przypomina, że rurociągiem "Przyjaźń" płynie ze wschodu 50 milionów ton ropy rocznie dla zakładów PKN Orlen, Grupy Lotos i dwóch rafinerii niemieckich.

Według wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka warto rozważyć projekt przedłużenia magistrali do Wilhelmshaven nad Morzem Północnym. Jego zdaniem takie rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo dostaw. Jak powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" - przewożenie ropy tankowcami po Bałtyku niesie za sobą ryzyko katastrofy ekologicznej. Ponadto lider PSL przekonuje, że wydłużenie rurociągu dałoby Polsce większe zyski z tranzytu i dawałoby gwarancję, że ten szlak dostaw surowca do Europy Zachodniej byłby nadal aktywny.

Eksperci ostrzegają jednak, że poparcie projektu zagrozi kluczowej dla uniezależnienia Polski od dostaw paliw z Rosji inwestycji, czyli połączeniu rurociągowemu Odessa-Brody-Płock. Na tej linii moglibyśmy importować surowiec z regionu Morza Kaspijskiego. Jak dodają analitycy - wydłużenie "Przyjaźni" spowoduje też marginalizację Naftoportu, czyli naszego jedynego portu naftowego. Rosjanie właśnie przez gdański port eksportują dziś część swojego surowca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.