Facebook Google+ Twitter

"Dziennik" - Jak SB zaplanowała mord księdza Jerzego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-20 07:21

Doktor Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN mówi "Dziennikowi", że z nieznanych dotąd dokumentów bezpieki wynika, iż mord na księdzu Jerzym Popiełuszce był precyzyjnie zaplanowany.

Historyk dodaje, że SB otoczyła kapłana siecią agentów, a o represjach wobec kapelana "Solidarności" informowano najwyższe władze partii i MSW.

Dokumenty najbliższych tygodniach opublikuje Instytut Pamięci Narodowej. W książce "Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki, 1982 - 1984" zostaną ujawnione kolejne nazwiska osób, które donosiły na księdza Jerzego.

Doktor Jan Żaryn przyznaje, że publikacja ujawni nazwiska agentów, choć - jak zastrzega - niektórzy z nich są już znani, jak na przykład TW o pseudonimie Jankowski, czyli ksiądz Michał Czajkowski. Historyk ujawnia, że jest wśród nich inny kapłan warszawski, ale dodaje, że po zamordowaniu księdza Jerzego tych dwóch księży zerwało współpracę z SB. W publikacji IPN są też przypadki duchownych, którzy mimo tej tragedii nadal utrzymywali kontakty ze służbami specjalnymi PRL.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN zdradza, że istnieją zapisy pokazujące, że generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak byli na bieżąco informowani o działaniach SB wobec księdza Jerzego. Doktor Żaryn zaznacza, że wiedza SB służyła do nacisków na przedstawicieli Kościoła w czasie rozmów w Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Chodziło o wymuszenie na biskupach, aby uciszyli niepokornych księży - mówi doktor Jan Żaryn.

Obszerny wywiad z dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN publikuje"Dziennik".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.