Facebook Google+ Twitter

"Dziennik Łódzki": Cło nie pozwala na dar serca

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-02-03 07:54

Tysiące podróbek butów i ubrań znanych firm, zarekwirowanych przez celników, zostanie zniszczonych, zamiast trafić do domów dziecka, szpitali czy Caritas.

Wszystko dlatego, że unijne przepisy nakazują obdarowanym zapłacić cło i podatek VAT od towarów, które otrzymali. A na to biedne - w większości - placówki nie mają pieniędzy - pisze "Dziennik Łódzki".

Zapasy towarów, zarekwirowanych przez polskich celników przed wejściem do Unii Europejskiej, właśnie się kończą. Izby celne chętnie oddają je potrzebującym. Izba Celna w Katowicach ostatnią partię towaru przekazała w minioną środę - 2360 bluzek, koszulek bawełnianych i dziecięcych koszul nocnych trafiło m.in. do Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Katowiccy celnicy uzyskali zgodę właścicieli znaków Hugo Boss, Snoopy i Barbie na przekazanie skonfiskowanej odzieży po usunięciu metek. - Odzież pochodziła jeszcze ze starych czasów, więc obdarowani nie musieli płacić cła - mówi Elżbieta Gowin, rzecznik katowickiej Izby Celnej. - Co teraz będzie z zatrzymanymi butami i ubraniami, nie wiem. Nie wykluczam, że trzeba je będzie niszczyć. Wszystko przez nowe przepisy.

- Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej cło jest dochodem unijnego budżetu. Dlatego instytucja charytatywna, która chciałaby przyjąć zarekwirowany towar, musiałaby zapłacić od niego cło: 12 procent wartości towaru plus 22 procent podatku VAT - tłumaczy Anna Ludkowska z Izby Celnej w Łodzi.

- Potrzeby mamy, ale nie stać nas na przyjmowanie darów, za które musielibyśmy zapłacić cło - mówi Danuta Pawlak, główna księgowa Domu Dziecka nr 1 w Łodzi, który wcześniej korzystał z takiej formy wsparcia. Na płacenie cła nie stać też ani Caritas, ani łódzkiego PCK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.