Facebook Google+ Twitter

"Dziennik" - problemy z psychiatrią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-21 07:21

Minister zdrowia od półtora roku zwleka z rozporządzeniem, wprowadzającym "Program ochrony zdrowia psychicznego". Miał on ułatwiać leczenie osób chorych psychicznie - pisze "Dziennik". Co więcej, tegoroczny budżet na leczenie psychiatryczne w niektórych województwach został obcięty nawet o jedna piątą.

W Polsce brakuje miejsc w szpitalach psychiatrycznych, na wolne miejsce trzeba czasem czekać latami. Przyjęty półtora roku temu program zakładał zmianę struktury leczenia. Na każde 50 tysięcy mieszkańców miałyby powstać tak zwane centra zdrowia psychicznego, dzięki czemu chorzy mogliby się leczyć w swoim środowisku rodzinnym. Planowano także zwiększenie liczby poradni, oddziałów dziennych, hosteli oraz umożliwienie leczenia chorych w ich domach.

Według psychiatrów, taka forma leczenia jest nie tylko skuteczniejsza, lecz także o wiele tańsza. "Dziennik" zwraca jednak uwagę, że bez rozporządzenia ministra zdrowia program nie może wejść w życie. To zaś prowadzi do sytuacji, w których poważnie chorzy psychicznie pacjenci nie są przyjmowani do szpitali. Niejednokrotnie kończy się to dramatycznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.