Facebook Google+ Twitter

"Dziennik Zachodni" lub Dziennik Zachodni?

W dzisiejszym odcinku wyjaśnimy sobie, jakie są reguły stosowania cudzysłowów.

Tytuł dzisiejszego odcinka, w którym nazwa jednej z gazet koncernu Polskapresse zapisana jest zwykłym drukiem zaopatrzona jest w cudzysłów, a zapisana kursywą - tego znaku interpunkcyjnego nie ma, jest odpowiedzią na powtarzające się pytania o regułę odnoszącą się właśnie do cudzysłowu i tytułów książek, innych dzieł artystycznych, czasopism, artykułów.

Mówi ona o konieczności sięgnięcia po ten znak: Mickiewicz napisał "Pana Tadeusza", Matejko namalował "Bitwę pod Grunwaldem". To był artykuł pod tytułem "Wasz prezydent - nasz premier". "Rozwój poligrafii, a mówiąc ściślej - możliwość używania różnych czcionek, liberalizuje powyższą zasadę, bo pozwala ona zrezygnować z cudzysłowu, jeśli owe tytuły są wyróżnione inną czcionką, np. kursywą: Mickiewicz napisał Pana Tadeusza, Matejko namalował Bitwę pod Grunwaldem, To był artykuł pod tytułem "Wasz prezydent - nasz premier". Takie ustalenie interpunkcyjno-graficzne rozciągnąłbym na pozostałe twory nazewnicze typu: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek", telewizor "Sony", pseudonim "Krybar",
Polskie Linie Lotnicze "Lot" - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek, telewizor Sony, pseudonim Krybar, Polskie Linie Lotnicze Lot.

Nie należy sięgać po cudzysłów - bez względu na krój czcionki - w wypadku nazw klubów sportowych: Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Polonia Bytom, GKS Katowice, Odra Wodzisław czy takich konstrukcji, jak np. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego. Niedopuszczalne są także cudzysłowy w wyrazach, wyrażeniach i zwrotach stosowanych przenośnie, często - jako terminy specjalistyczne: ogarnęła go szewska pasja, siedzieli jak na tureckim kazaniu, energetycy nabrali wody w usta, część podniebienia miękkiego zwie się języczkiem.

Bo też gdy słyszy się dookoła o nadużywaniu cudzysłowu (a termin ten wymyślił i utrwalił w końcu XVIII wieku Onufry Kopczyński), to może warto uświadomić sobie jego najważniejszą funkcję, jaką jest wyodrębnianie w tekście c u d z y c h słów: Mickiewicz napisał: "Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie", Jan Paweł II powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen".

Pamiętajmy i o tym, że cudzysłów to rzeczownik t w a r d o t e m a t o w y, zatem jedynie poprawna odmiana wygląda następująco: nie postawiłeś cudzysłowu, przyjrzyj się cudzysłowowi, posłuż się cudzysłowem, napisz ten wyraz w cudzysłowie. Zwłaszcza to ostatnie brzmienie warto sobie wbić w pamięć, bo błędne "w cudzysłowiu" bije, niestety, wszelkie rekordy popularności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bezwzględnie należy się autorowi plus. Mam jednak pytanie - czy żywy Miodek tutaj także zagląda, czy Redakcja tutaj wrzuca jego teksty. Bo, ze są z innych mediów Polskapresse, to wiadomo. Nie ma tutaj więc żywego Miodka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, tak. Przydałoby się. A nawet - jak to się mówi w krainie Smoka Wawelskiego - czebaby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja, też zwróciłam na to uwagę, ale myślałam, że to technicznie niemożliwe. Choć z drugiej strony w takiej sytuacji i tak należałoby całość przeredagować, żeby było dokładnie wiadomo, co Autor miał na myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.07.2007 13:32

Przydałoby się też poprawnie zredagować tekst, bo wydaje mi się, że brakuje tu i ówdzie kursywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałoby się, żeby ludzie ten artykuł przeczytali. Szczególnie końcówkę, w sytuacji, kiedy sporo osób z miną znawców wmawia innym, że nie należy stosować formy "cudzysłów", tylko dziwaczną "cudzysłowie" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.