Facebook Google+ Twitter

"Dziennik Zachodni": Prezent dla Krakowa

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-04-28 07:27

Kraków przejmuje sanatorium w Rabce.

Działka, na której stoją obiekty Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci im. dr A. Szebesty w Rabce, jest teraz warta ok. 2,5 mln dolarów. To kawałek Śląska w Małopolsce, kupiony za pieniądze ze społecznej zbiórki - przypomina "Dziennik Zachodni".

Ale sanatorium to nie tylko droga ziemia. To również bezcenny mikroklimat, trzy parki, dwa baseny i kilkadziesiąt różnych budynków, w tym dwa domy wypoczynkowe, dwa hotele, 114 mieszkań i budynek główny o powierzchni 16 tys. m kw. Mimo że wszystko wymaga kosztownego remontu, to wciąż majątek o ogromnej wartości.

Do tej pory korzystały z niego przede wszystkim dzieci z województwa śląskiego. - Na 400 dzieci zawsze 180 jest ze Śląska - mówi Mieczysław Marzewski, dyrektor ds. ekonomicznych sanatorium. Tyle sentymenty. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że sanatorium wymaga ogromnych inwestycji i nawet, gdyby teren zrównać z ziemią i sprzedać, zarobione pieniądze mogą nie pokryć długu.

Zarząd województwa śląskiego chce jednak sanatorium przekazać województwu małopolskiemu, bo sam nie ma pomysłu jak uratować ośrodek, jak go oddłużyć i przystosować do nowych czasów. To smutne, bo samorząd małopolski ma nie tylko pomysł, ale i pieniądze, żeby pomóc Rabce.

- Nie ukrywam, że jestem zadowolony z tej propozycji - mówi Wojciech Kozak, członek zarządu województwa małopolskiego. - Gdy Rabka będzie nasza, stworzymy tu oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży krakowskiego szpitala im. św. Ludwika, powstanie szereg poradni, a w części z pewnością oddział rehabilitacyjny dla chorych po zawale. Rabka właśnie tym pacjentom oferuje wspaniały klimat. Na remonty w tym roku możemy przeznaczyć 11 mln złotych.

Kraków przejmie Rabkę pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie chce jej ogromnego długu, który wynosi teraz 7 milionów złotych. - 2 miliony z tej sumy to dług sanatorium wobec samorządu województwa śląskiego, który ma zostać umorzony - wyjaśnia rzecznik marszałka śląskiego Daniel Tresenberg.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.