Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11086 miejsce

Dziennikarka "Gazety Wyborczej": Kościół jest Polsce potrzebny

"Jeśli ktoś myśli, że wraz z osłabieniem Kościoła katolickiego nastąpi wielka szczęśliwość w kraju, głęboko się myli" - napisała w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Dominika Wielowieyska.

"Kościół buduje lokalne wspólnoty i animuje wiele pożytecznych przedsięwzięć. Kościół promuje wzorce pozytywne: poświęcenie dla innych, przywiązanie do rodziny. Jeśli to zniknie, to w niektórych wiejskich czy małomiasteczkowych społecznościach na polu walki może zostać tylko Doda. Czyli konsumpcja jako wartość najwyższa, egoizm, rozrywki marnych lotów. Bo społeczeństwo obywatelskie jest wciąż słabe, a Kościół odgrywa i może nadal odgrywać pozytywną rolę" - uzupełniła swój wywód.

Taka diagnoza roli kościoła katolickiego w Polsce to w "Gazecie Wyborczej" naprawdę rzadkość. Tym bardziej można zrozumieć dlaczego sympatią i szacunkiem darzą Wielowieyską nawet politycy PiS.

Wielowieyska ubolewa nad radykalnymi wypowiedziami duchownych związanych z ojcem Rydzykiem. Według publicystki to właśnie przez nich Palikot głosząc antyklerykalny program wszedł ze swoim ugrupowaniem do Sejmu, a coraz większe grono Polaków odsuwa się od kościoła. Jaka jest recepta Wielowieyskiej na uzdrowienie Kościoła?

"Kościół powinien skoncentrować się na podniesieniu poziomu katechezy, nad nowymi sposobami dotarcia do młodych ludzi. Zbyt często na lekcjach religii krzewi się jakieś niezrozumiałe zabobony typu uwielbienie dla cudu w Sokółce. Chodzi o promowanie pozytywnych wzorców. O takie symboliczne gesty, by np. biskupi przesiedli się do trochę tańszych samochodów. Do wartości chrześcijańskich skuteczniej przekonuje zespół dziecięcy Arka Noego z piosenką "Taki mały taki duży może świętym być" czy ksiądz katecheta, który dyskutuje z młodzieżą o filozofii życia Steva Jobsa, niż hierarcha potępiający homoseksualistów" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

chech
 • chech
 • 16.07.2012 11:36

Tak gdyby nie kościół to byśmy się pozabijali, po-rozwodzili, a za sąsiadem latalibyśmy z siekierą jednym słowem Sodoma i Gomora. Ciekawe jak sobie radzą w państwach niekatolickich, że też tam się nie pozabijali. Wystarczy być normalnym i tyle. W w/w artykule zastąpcie słowo kościół słowami dobra szkoła i będzie to samo a nawet lepiej. A co do rozrywki to jaką rozrywkę proponuje kościół ? Autorowi chyba chodziło o kulturę, bo rozrywkę to prędzej znajdziemy na polu minowym niż w kościele.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-
 • -
 • 15.07.2012 16:39

Grzesiek Wink -to ma jeszcze szanse u Dody(dopiero mu stuknęła 50-tka).

Komentarz został ukrytyrozwiń
-
 • -
 • 15.07.2012 16:36

Andrzej Szalbierczykowski - ty już zapomnij o Dodzie, to nie twoja liga dziadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli ktoś myśli, że z chwilą dojścia do głosu kobiet w rodzaju dziennikarki Dominiki Wielowieyskiej nastąpi w kraju wielka szczęśliwość, to jest w czarnej dziurze trąby powietrznej, i oby z niej wyszedł cało... szczerze życzą :))
Pani Dorocie Rabczewskiej Dodzie sądy polskie, media i tzw "opinia publiczna" wyrządziły wielką niesprawiedliwość, a "moralność moralnych" gdzieś rozniosła się po burzy w bajorkach błota!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
 • wincenty
 • 14.07.2012 15:18

Kosciol jest potrzebny dla wierzacych tak jak potrawa dla glodujacych.Mohery czyli prawi katolicy to sa ludzie ktorzy chcieliby wszystko.Kosciol,radio, telewizje oraz wszystkie dobra i majatki.oni ciagle prowokuja ostatnio nielegalnym powieszeniem krzyza w Sejmie.Oni nie znaja slowo milosc,skromnosc,tolerancja.Doprowadzili do podzialu na lepszych i gorszych na prawych i reszte Narodu.Taki przyklad nie rokuje na przyszlosc kosciola.Mlodzi wyjezdzaja za granice,studiuja,patrza,sluchaja i porownuja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 14.07.2012 15:09

Do wojny nieuchronnie prowadzi nas Platforma i niekoniecznie do wojny z powodów religijnych! Wojna wybuchnie z powodu zdrady naszych interesów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena
 • Magdalena
 • 14.07.2012 11:53

Bez kościoła też można żyć! Gdyby kościół nie mieszał się do państwa to byłoby idalnie a tak to jest przechlapane! Wojny religijne mogą doprowadzić do takich wojen jakich nie znamy. Każda religia chciałaby dominować a to już jest bardziej skomplikowane!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 13.07.2012 18:03

kościól jest potrzebny człowiekowi ale dziś z państwem nie ma nic wspólnego to dwie inne sfery no chyba ze państwo jest autorytarno religijne jak w azji np iran...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakieś detale na ten temat?

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 13.07.2012 15:34

Kościół jest potrzebny by państwo polskie mogło trwać ,co najmniej następne tysiąc lat. To dzięki kościołowi zachowaliśmy tożsamość .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.