Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30135 miejsce

Dziennikarka ocalona przez króla od chłosty

Saudyjska dziennikarka Rozanna al-Jami została uratowana przez króla Arabii Abdullaha bin Abdulaziaz Al Sauda od kary 60 batów. Skazano ją za przygotowywanie w telewizji programu o seksie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:King_Abdullah_bin_Abdul_al-Saud_Jan2007.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/King_Abdullah_bin_Abdul_al-Saud_Jan2007.jpg/596px-King_Abdullah_bin_Abdul_al-Saud_Jan2007.jpg Znana ze swoim konserwatywnych poglądów Arabia Saudyjska była zszokowana, gdy na ekranach swoich telewizorów na libijskim kanale LBC 15 czerwca br. zobaczyli program telewizyjny, z którym bez ogródek Saudyjczyk opowiada o seksie. Ten incydent tak bardzo zbulwersował mieszkańców i królewskie władze, że nawet zdecydowano się zamknąć znajdujące się w Rijadzie biura LBC. Występujący w audycji mężczyzna został znaleziony i skazany na pięć lat więzienia oraz 1000 razów (potocznie mówiąc batów). Trzech innych uczestników programu zostało skazanych na dwa lata ograniczenia wolności.

Rozanna al-Jami mogła zostać skazana nawet na 60 razów. Ale w sprawie interweniował władca
Arabii Saudyjskiej, Abdullah bin Abdulaziz al Saud (na zdj. obok). Gdyby nie on, byłby to pierwszy przypadek w historii tego arabskiego państwa skazania dziennikarki na chłostę.
Postawiono by jej prawdopodobnie zarzuty przygotowywania tego programu oraz reklamowania go w internecie. Sprawa dotyczy również jeszcze jednej dziennikarki. Przypadek będzie rozpatrywała komisja Ministerstwa Kultury i Informacji, ale można się spodziewać, że interwencja króla Arabii kończy sprawę, ponieważ jest on władcą absolutnym i żadna jego decyzja nie może zostać podważona.

W naszych szerokościach geograficznych taki proces czy kara wywołałyby zapewne salwę śmiechu, ale ten przypadek w Arabii Saudyjskiej jest traktowany jak najbardziej poważnie. Obowiązuje w tym kraju Szariat, czyli bardzo rygorystyczny kodeks islamski, przewidujący karę śmierci za przejście z Islamu na inną wiarę. Kontrowersyjne prawo dotyczy również stosunków międzyludzkich. Normalnym jest segregacja płci nawet w prywatnych domach, gdzie w czasie przyjęć panowie bawią się w innym pomieszczeniu niż panie. Seks i podobne tematy są w Arabii tematem tabu, którego mieszkańcy kraju boją się poruszać nawet między sobą.

Źródło:
EPA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.