Facebook Google+ Twitter

Dziennikarstwo czy showbiznes, czyli o dziennikarzach i showmenach

Dziennikarstwo stale przenika się ze światem showbiznesu. Czasami oglądając telewizję zastanawiam się czy to wciąż dziennikarstwo czy może już gwiazdorzenie. Okazuję się, że łatwo pomylić dziennikarza z showmenem.

"Dziś naprawdę trudno stwierdzić, kto jest dziennikarzem, a kto tylko prowadzącym show". / Fot. Bartosz Basta i Marcin Sikora/Domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Studiotvn24.JPGWielu młodych ludzi zastanawiając się nad wyborem swojej drogi życiowej myśli o dziennikarstwie. Zawód ten kojarzy im się z karierą, blaskiem fleszy i popularnością. Kusi ich obcowaniem z ludźmi z pierwszych stron gazet i rozległymi kontaktami towarzyskimi. Nierzadko przyszli adepci dziennikarstwa postrzegają ten zawód jako łatwy i przyjemny sposób na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Moim zdaniem osoby, które tak uważają mylą dziennikarza z showmenem, gdyż "dziś naprawdę trudno stwierdzić, kto jest dziennikarzem, a kto tylko prowadzącym show".

Coraz częściej światy showbiznesu i dziennikarstwa przenikają się. Nie ma w tym nic złego ponieważ dziennikarze żyją w symbiozie z gwiazdami. Wielu z prowadzących staje się gwiazdami i odwrotnie. Często jednak o osobach, które prowadzą show, cieszące się dużą popularnością, mówi się jako o dziennikarzach.

Moim zdaniem to nadużycie. Nie chcę w tym miejscu cytować ustawowej definicji dziennikarza, gdyż nie chodzi w tym momencie o paragrafy, lecz o zdrowy rozsądek. Nie ma w tym nic złego, że ludzie pną się po szczeblach kariery. Jeśli towarzyszy temu rozwaga i nikomu przez to nie dzieje się krzywda to proszę bardzo. Owszem można być "popularnym" dziennikarzem, ale trzeba umieć zachować pokorę.

Warto się jednak zastanowić nad zasadniczą kwestią. Czy dziennikarzem jest osoba, która prowadzi dany program, często przedstawia wyniki pracy innych osób, a jej celem jest zrobienie szumu wokół siebie, aby słupki oglądalności podskoczyły w górę? Czy może jednak dziennikarzem jest osoba, która spotyka się z ludźmi, zbiera materiały, opracowuje je w taki sposób, aby mogły zostać następnie przedstawione odbiorcom?

Szanuję pracę i jednych i drugich, ale uważam, że jeśli ktoś traktuję dziennikarstwo tylko jako przepustkę do świata showbiznesu to moim zdaniem nie powinien się za nie w ogóle zabierać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

"Showmanstwo" nie przeszkadza w byciu dziennikarzem, wręcz przeciwnie. Zapomniał Pan, Panie Mariuszu o zawodzie prezentera. Każdy dziennikarz telewizyjny jest prezenterem, natomiast nie każdy prezenter jest dziennikarzem i tu chyba jest problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem ten artykuł nie jest napisany pod kątem jakiejś konkretnej partii tylko opisuje szersze zjawisko.
Aktualnie wielka część dziennikarzy zamiast dbać o warsztat, dowiadywać się konkretów, relacjonować je czytelnikom/słuchaczom i nie redagować materiału tak by pasował do z góry przyjętych założeń bawi się raczej w showmana który ma przyciągnąć publiczność i ją zatrzymać - nieważne jak.
Zmorą serwisów internetowych są błędy ortograficzne i składniowe w artykułach, same artykuły zawierają śladowe ilości konkretów, za to obszernie możemy poczytać o tym jakie zdanie ma autor - przy czym cały artykuł napisany jest tak by nas zaszokować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 06.02.2012 23:32

OK ,od dziś będzie punktowanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że ma Pan/Pani tyle odwagi, aby zarzucać komuś kłamstwa, a nie chce się Pan/Pani nawet przedstawić. W takim razie proszę wskazać moje materiały, w których są kłamstwa lub w których są eksponowane moje preferencje polityczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 06.02.2012 21:27

@ W Pana artykułach jest wiele nierzetelności , wręcz kłamstw .Pisze pan szumne tytuły i aby być " krytym " opatruje znakiem zapytania . Pana preferencje polityczne są nader eksponowane . Nie przedstawię się bo nie chcę aby moje nazwisko było obiektem niewybrednych komentarzy ze strony zwolenników pana partii. Czasami czytając portal mam wrażenie czy to jest portal społecznościowy czy partyjny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie podyskutuję na ten temat, ale najpierw poproszę o przedstawienie się i podanie argumentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 06.02.2012 20:45

@ Panie Michalak , pan idzie tą drogą. Tak samo jak panowie Kowalscy ,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Pipo ( excusez le mot) czyżby była Pani odporna na kokieterię Pana Kalisza? Nie neguję jwcale ego merytorycznych dokonań, ale moim zdaniem showmanem jest niewątpliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pipa Pipewicz
  • Pipa Pipewicz
  • 06.02.2012 18:59

Pani Beato,
Poseł Ryszard Kalisz moze pochwalić się wieloma merytorycznymi osiągnięciami, związanymi choćby ze swoją pracą w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, które jest przewodniczącym. To jeden z bardziej pracowitych posłów, nie widzę powodu do krytykowania jego medialnej aktywności, jeśli nie wpływa ona negatywnie na jego działalność na innych polach. Co do posła Kłopotka - pełna zgoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Pipa Pipewicz To nie jest tekst informacyjny tylko opinia, a nie zawsze trzeba się posługiwać nazwiskami, aby pokazać dane zjawisko. Jestem przekonany, że jeśli ktoś będzie chciał to i z tych kilku zdań wyniesie jakieś refleksje. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.