Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2242 miejsce

Dziennikarstwo to powołanie. Rozmowa z Alicją Stolarczyk

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-29 17:10

Dziennikarz musi być przede wszystkim rzetelny. Musi być dociekliwy, musi słuchać wielu stron, wyciągać z tego wnioski - obiektywizm jest w cenie. Rozmowa z Alicją Stolarczyk, dziennikarką RDN

Alicja Stolarczyk. / Fot. Grzegorz Golec/RDN MałopolskaJak zaczęła się Pani przygoda z dziennikarstwem?
Alicja Stolarczyk: - Zatoczyłam koło. Dlatego, że moja przygoda z dziennikarstwem zaczęła się wiele , wiele lat temu, kiedy ruszyło radio RDN - wtedy jeszcze Radio Dobra Nowina. Działo się to prawie 17 lat temu. Byłam wtedy studentką, dowiedziałam się że jest nabór, każdy miał wykuć jakiś wierszyk i go zaprezentować.

Pobiegłam na spotkanie i wygłosiłam... z tego co pamiętam to nawet nie był wiersz, tylko proza Marii Dąbrowskiej. Na tyle się spodobało, że zostałam zaproszona po raz kolejny i tak zostałam prezenterem. Okazało się, że mam jak to się ładnie mówi "warunki głosowe" :). Do momentu, w którym jestem teraz dochodziłam przez kilkanaście lat, było to dużo ćwiczeń i szkoleń.

Dlaczego wybrała Pani właśnie dziennikarstwo jako drogę życiową?
- Kiedy pytam rodziców kim chciałam być jako dziecko, to mama zawsze odpowiada, że chciałam być turystką. I jak o tym myślę, to zastanawiam się dlaczego nie spełniłam swojego marzenia. Rzeczywiście kocham góry, uwielbiam po nich wędrować , jak tylko mam wolną chwilę, to uciekam w najbliższy mi Beskid Sądecki. Gdybym tak naprawdę miała realizować swoje marzenie to byłabym przewodnikiem, ale nie jestem. Oznacza to, że szukam swojej drogi życiowej. Miałam po drodze zostać jeszcze nauczycielem. Jednak uznałam dziennikarstwo za najistotniejsze, najbliższe moim aspiracjom i marzeniom.

Czasem, gdy ktoś pyta mnie czym jest dla mnie ta praca to odpowiadam, że udało mi się, bo uprawiam hobby, a przy okazji jeszcze mi za to płacą :). Robię coś co lubię .Jestem w stanie się utrzymać . A to znaczy, że połączyłam to, co najlepsze.

Kto w świecie dziennikarskim jest dla Pani największym autorytetem ? Na kim się Pani wzoruje? Skąd czerpie Pani inspiracje?
- Największym wzorem dla mnie jest nie kto, tylko co. Właściwie tych wzorców szukałam bardzo długo. Najbardziej cenię radio BBC, dlatego że jest to wzorcowe radio, to rzetelność, to profesjonalizm, to prawda. Nie ma tam grania na emocjach i walki o słupki za wszelką cenę.
Tam każda informacja jest sprawdzona i bardzo rzetelna. A więc bardziej wzoruje się na dekalogu depeszowca, na kanonie dziennikarskim. W porannym programie oprócz lokalnych informacji próbuje dzielić się radością. Smutków wszyscy mamy pod dostatkiem... A gdybym
miała szukać postaci, to byłaby to nasza krajanka - Krystyna Czubówna.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

anka
  • anka
  • 22.06.2012 13:25

Szkoda tylko, ze Pani Alicja pracujac w katolickiej rozglosni, sama nie potrafi zachowac zasad moralnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasami trzeba zatrzymać się i przeczytać ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennikarstwo to sztuka. Aktor popisuje się na scenie, dziennikarz pikórem, A tak naprawdę... dziennikarzem trzeba się urodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł na początek uczestnictwa w DO. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.