Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13140 miejsce

Dziennikarz CNN degustuje ludzki mózg (wideo)

Reza Aslan przedstawia religie świata w swoim nowym cyklu "Believer". Premierowy odcinek przynosi obraz dziennikarza, który decyduje się skosztować ludzki mózg, przyrządzony przez członków kanibalistycznej sekty Aghori.

Zrzut z ekranu YouTube https://www.youtube.com/watch?v=3NbTYNR2pU0 / Fot. screenshot by Pawel Jankowski (YT)Amerykański pisarz, uczony, prezenter telewizyjny ze swoim kącikiem w CNN, Reza Aslan na oczach całego świata oddał się konsumpcji ludzkiego mózgu. Drastyczny epizod komplementuje pierwszy z odcinków serii "Believer", gdzie omawiane są religie świata. Tym razem w chłodnym oku kamery i ku zaciekawieniu autora programu, znalazła się kanibalistyczna hinduska sekta Aghori.

Czy Aslan został przymuszony do posiłku Aghori, czy może zdecydowany był zrobić wszystko dla sławy i oglądalności "Believer", tego nie wiadomo. Na pewno przyczynił się do licznych głosów krytyki i kontrowersji. Wielu Hindusów zarzuca dziennikarzowi CNN, że odcinek o Aghori ogniskuje uwagę odbiorcy w specyficznie subiektywizowanej formie przekazu nad nieliczną grupą sekciarzy i wzbudza niezdrową sensację wobec całej reszty pobratymców. Mówią o przyczynku do zjawiska tłumnego niepokoju przed Hindusami ("Hinduphobia"). Warto przy tym pamiętać, że religie w Indiach stanowią trzecią część grup wyznaniowych na świecie.

W programie Aslan napotyka kilkoro Aghori nieopodal hinduskiego świętego miasta Varanasi. Amerykanin doświadczył rytualnych zabiegów smarowania popiołem i dał się przekonać do spożycia alkoholu podawanego w ludzkiej czaszce. Można też obejrzeć pełne teatralizowanego uniesienia ostrzeżenia wysuwane pod adresem Aslana, który dowiaduje się, że zostanie pozbawiony głowy, jeżeli tylko będzie zbyt gadatliwy. Wpierw jednak dziennikarz zostaje poczęstowany porcją z człowieczego mózgu.

Amerykanin skomentował premierowy odcinek "Believer", pisząc na Facebooku: "Chcesz wiedzieć jak smakuje mózg martwego faceta? Węgiel drzewny. Był upieczony na chrupko!"

Spotkanie z Aghori kończy się z chwilą, kiedy duchowy przywódca poczyna zajadać się swoimi ekskrementami. Wtedy ekipa filmowa rejteruje wraz z Aslanem.

W swoim programie Reza Aslan wyjaśnia, że nomadyczna sekta Aghori jest zaledwie kilkutysięczną grupą spośród miliardowej populacji Hindusów na całym świecie. Mówi, że nie wszyscy z nich parktykują kanibalizm. Niemniej CNN bywa teraz nazywana Cannibal News Network i wskazywana jako element potęgujący dyskryminację Hindusów.

Czy przekroczono pewne granice i można mówić o naruszeniu norm etycznych? Czy może tylko etyka zawodu dziennikarza okazuje się być niby tworzywo, które wystarczy umiejętnie formować. A może Aghori podsunęli zupełnie inny punkt ze swojego menu?

źródło: Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.