Facebook Google+ Twitter

Dziennikarz - jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie?

W 2011 roku zginęło co najmniej 46 dziennikarzy, rok wcześniej 42. Z kolei w latach 2001-2009 było kilkaset ofiar śmiertelnych wśród pracowników mediów.

 / Fot. PAP/EPA/SHER KHANWedług danych Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy najbardziej tragicznym rokiem w ostatnim dziesięcioleciu był 2007. Potwierdzono wówczas 175 zabitych dziennikarzy, kamerzystów, producentów oraz fotoreporterów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) zwraca uwagę, że od kilku lat najbardziej niebezpiecznym i nieprzyjaznym państwem dla dziennikarzy jest Pakistan. Śmiertelne żniwo zebrała w ostatnim czasie tzw. arabska wiosna. Jak informuje TVN24.pl, kilkunastu dziennikarzy zginęło w trakcie wypełniania swoich obowiązków podczas fali buntu w świecie arabskim.

Międzynarodowe organizacje monitorujące prawa człowieka i wolność prasy podkreślają, że dziennikarze i pozostali pracownicy mediów bardzo często giną na zlecenie władz. Wielu z nich jest porywanych i zastraszanych.

Wszyscy jednak zaznaczają, że najbardziej ryzykowną grupą są korespondenci wojenni, tzw. ćpuni wojny. Określenie to pochodzi od Bena Browna, najsławniejszego korespondenta wojennego BBC. Zwykł on mawiać o ludziach swojego zawodu: "Przeżywamy więcej przez rok niż większość ludzi przez całe życie".

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.03.2012 20:27

W wykonywaniu zadań dziennikarz musi się liczyć z problemami, takie są realia współczesnego świata.
Niektórzy ludzie mają dość dziennikarzy, bo Ci wszędzie wtykają nosa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Statystyki bywają krzywdzące. Niebezpieczeństwo i zagrożenia to przede wszystkim miejsce oraz środowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.