Facebook Google+ Twitter

Dziennikarz - licencja na problemy

Jest taka profesja, która nierozłącznie wiąże się z problemami. Albo się je ma, albo się ich szuka, albo się nim po prostu jest. Taki już los dziennikarza.

Zaczyna się od szukania. Czasami bezsensownego. Niektórzy dziennikarze na siłę próbują znaleźć problem. Wertują czeluście internetu, sugerują się tym, co napisali/ nagrali koledzy po fachu, albo zaglądają gdzie nie trzeba. A wszystko po to, żeby zrobić jakiś materiał (wersja hard – dziennikarz liczący na wysoką pensję) albo żeby się wykazać (wersja soft – dziennikarz, który z pasją podchodzi do swojej pracy).

Niektórzy (hard) są na tyle zdesperowani, że potrafią wywlec problem z ubikacji. Dosłownie! Nie tak dawno spotkałem się z sytuacją, kiedy to pewien dziennikarz nagłośnił sprawę „dziwnej cieczy”, która wypływając z muszli klozetowej ochlapała szanowne cztery litery pewnej pani. Jak się potem okazało, oberwało się właścicielowi (jako że truje klientów swojego przybytku) a nie owej pani, która za 1zł chciała skorzystać z toalety w ilości klientów sztuk trzy.

Ale w takim przypadku szukanie problemu może sprawić, że to dziennikarz może mieć problem. Wtedy jednak ciężko mówić o powodzie do radości. Zazwyczaj taka sytuacja nazywa się kłopotami. A wtedy dziennikarz musi się tłumaczyć, prostować i z problemu in plus wychodzi problem in minus… Miała być premia, a tu „polecieli po pensji”.

Ale nie można się załamywać – trzeba być twardym i stanowić problem – tym razem dla innych. Otóż dziennikarz musi być nieustępliwy; musi pytać, nawet gdy nikt nie chce z nim rozmawiać. Musi drążyć…

I tak oto zatacza się błędne koło dziennikarstwa – znów można przedobrzyć w szukaniu problemu, narobić sobie problemów, stać się problemem dla innych, by potem…

Ot wyczuj granicę i bądź dobrym dziennikarzem. Takim ujawniającym problemy (na poziomie), będącym problemem (ale z dobrym smakiem) i nie miejącym problemów. To dopiero sztuka!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

oczywiście + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

James Bond ma lepiej;-) ona ma licencje na zabijanie...;-);-) on bardzo szybko likwiduje problem;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.