Facebook Google+ Twitter

Dziennikarz obywatelski?

Czy dziennikarz polityczny to Artur Zawisza, Jacek Kurski czy dziennikarz zajmujący się życiem politycznym? Zatem: kim jest dziennikarz obywatelski?

Napisałem w tekście o obiektywizmie dziennikarskim, że nie czuję się właścicielem prawd objawionych. Skoro jednak Stanisław wdał się ze mną w polemikę wypada mi podjąć rękawicę i bronić (ledwie tylko zasygnalizowanych wcześniej tez). Czynię to z niekłamaną radością bo słowny spór z intelektualistą i tak znanym dziennikarzem jak Stanisław M. Stanuch jest dla mnie niemałym zaszczytem.
Przejdźmy zatem do rzeczy. O sensie jakiejkolwiek dyskusji przesądza metodologia. A ta wymaga ustalenia pojęć podstawowych. Pojęciem podstawowym jest dziennikarstwo obywatelskie.

„Dziennikarstwo obywatelskie (ang. citizen journalism) to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym. Jego powstanie i rozwój wiążą się z internetem, bo to medium - przeciwieństwie do prasy, radia czy telewizji - umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej zawartości i jej masowy kolportaż. Internet pozwala na tworzenie i publikację artykułów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata. Do popularności tego rodzaju dziennikarstwa przyczynił się utworzony w 2000 r. południowokoreański serwis Ohmynews, którego twórca ukuł termin dziennikarz-obywatel (ang. Citizen reporter).” - Oto definicja z Wikipedii, na którą się powoływałeś.

Zwrócę tu uwagę na frazę: w interesie społecznym. Drugim pojęciem ważnym w naszej dyspucie jest obywatelskość. Problemem tym, jak wiesz zajmowali się najwięksi z wielkich. Za prekursora idei społeczeństwa obywatelskiego uważa się Arystotelesa, chociaż koncepcje przez niego głoszone uległy znacznym przeobrażeniom w późniejszej myśli społeczno-politycznej. Arystotelowską myśl rozwijali i przetwarzali: Platon, Cycero, Lock, Hume, Monteskiusz, Tocquevill, Kant, Hegel, Gramsci, Marks. W latach 40-tych ubiegłego wieku Karl Popper. Wszystkie te koncepcje łączy wspólna idea względnej samodzielności społeczeństwa w relacji z państwem, jego władzami. Społeczeństwo zachowuje swą podmiotowość, niezależnie od podmiotowości państwa. Ma zdolność do samoorganizacji - bez względu na to, jaki panuje system władzy, interesy społeczeństwa są zawsze nadrzędne. W tym kontekście idea obywatelskości sytuuje się nieco w opozycji do idei władzy, szczególnie totalitarnej lub prawie totalitarnej. Kim zatem jest dziennikarz obywatelski?

Wróćmy tu do szczególnej frazy (którą pominąłeś w definicji zaczerpniętej z wikipedii): w interesie społecznym. Ano właśnie. Interes społeczny zazwyczaj jest rozbieżny z interesem władzy. Nie wartościuję czy rację ma władza, czy społeczeństwo. Dziennikarz obywatelski będzie więc osobą, która władając piórem, mikrofonem, kamerą, klawiaturą odwoływać się będzie do problematyki związanej z funkcjonowaniem społeczeństwa, grupy społecznej, narodu. Z polskiej tradycji działalności obywatelskiej wynika też, że jest to działalność szlachetna, pro narodowa i zdecydowanie altruistyczna. Z tego co powyżej wynika prosty fakt: używane w zaproponowanej przez Ciebie formule dziennikarstwo obywatelskie jest rzadkością.

Abyśmy mieli jasność co do braku ostrości definicji dziennikarstwa obywatelskiego wrzucę do ogródka jeszcze jeden kamyk. Tym razem językowy. Dziennikarz sportowy to dziennikarz sportowiec, czy dziennikarz zajmujący się problematyką sportową? Dziennikarz polityczny to Artur Zawisza, Jacek Kurski czy dziennikarz zajmujący się życiem politycznym? Zatem: kim jest dziennikarz obywatelski?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.