Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2472 miejsce

Dziennikarz W24 - Mateusz Jarosz laureatem nagrody W.Hulewicza

Nasz kolega, piszący do portalu "Wiadomości24" otrzymał prestiżową nagrodą im. Witolda Hulewicza

Mateusz Jarosz - nagroda Hulewicza / Fot. Mateusz Jarosz23-go listopada 2016 roku w siedzibie Związku Literatów Polskich ("Dom Literatury" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie) odbyła się doroczna uroczystość wręczenia nagrody im. Witolda Hulewicza.
Warto przy tej okazji przypomnieć dokonania nagrodzonego oraz wspomnieć sylwetkę Witolda Hulewicza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Hulewicz
Laureaci nagrody to znane postaci ze świata kultury i mediów jak: Wiesław Ochman, Ignacy Gogolewski, Bohdan Tomaszewski, Barbara Wachowicz, Wiesław Budzyński, Zbigniew Jerzyna, czy tez wybitny kompozytor Romuald Twardowski.

Mateusz Jarosz - kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny, autor ok. 300 kompozycji od lat konsekwentnie podąża w swojej twórczości jedną drogą. Ta droga to utrzymywanie wysokiego poziomu swoich utworów i różnorodność muzycznych zainteresowań. Istotnie, od kompozycji progresywnego rocka, po muzykę baletową, filmową, teatralną, symfoniczną, oratoryjną, widać stałe dążenie do odkrywania nowych światów i nowych emocji w muzyce.

Jego Oratorium "Ojciec" na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów w zgodnej opinii słuchaczy porusza obszary trudno opisywalne przez słowa. Niemniej ważne dla niego (jak sam mówi) jest cykl do Psalmów Dawidowych, muzyka do Księgi Koheleta, Symfonia Koncertująca i "Koncert na orkiestrę i gitarę".

Nagrodę Hulewicza przyznano mu za "wybitne osiągnięcia w zakresie poezji śpiewanej". Istotnie, tu jego katalog muzyczny też jest obszerny i znaczący. Od piosenek do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, utwory poetów współczesnych aż po muzykę do tekstów powstańców warszawskich. I wreszcie ostatnie przedsięwzięcie, czyli stworzenie największego w Polsce jak do tej pory zbioru utworów do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (do dzisiaj powstało ponad 30 piosenek). Ten projekt to śpiew Barbary Figurniak i intrygująca, wielobarwna muzyka orkiestrowa. Muzyka wydobywa tu jednak każdy najmniejszy szczegół tekstu i pokazuje jego nowe znaczenia.
Jak inaczej można było pokazać głębię tej poezji, którą prof.Wyka nazwał "dostojną", niż przy pomocy nadzwyczajnych środków muzycznych ?
Cytując autorytet - Wiesława Budzyńskiego (biografa K.K.Baczyńskiego) "Dziękuję p. Barbarze i Mateuszowi, którzy muzyką i pieśnią wynoszą strofy Baczyńskiego pod niebiosa". Z muzyką do słów genialnego poety dali ponad 50 koncertów w polskich szkołach, ośrodkach kultury oraz w Austrii, Chorwacji i Słowenii.

Mateusz Jarosz (członek Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944) ma dalsze, szerokie plany upowszechniania wartościowej poezji poprzez muzykę, szczególnie pokazywania jej młodzieży, tak, aby piękny język polski w epoce porozumiewania się poprzez sms-y i twittery był szanowany jako podstawa naszej tożsamości. Wiąże się z tym dostrzeżenie znaczenia muzyki jako sztuki pogłębiającej wyobraźnię i wrażliwość. Oby starczyło mu sił, środków i czasu...

Mateusz Jarosz - autor W24 : http://www.wiadomosci24.pl/autor/mateusz_jarosz,370689,an,aid.html
http://www.mateuszjarosz.pl/Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Mateuszu , gratulacji nigdy za duzo , slusznie sie naleza ! Jest wiadomosc na prywatnej poczcie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze raz, po raz wtóry, gorące gratulacje. Wspaniała to nowina. Wielkie uznanie dla artystów !
PS. rzadko tu zaglądam. Myślę że oglądalność drastycznie spadła i stąd tak jest jak jest. Brak komentarzy. Otwarć jest jednak sporo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Cecylio, bardzo dziękuję. Cóż, staramy się coś robić w polskiej kulturze i niektóre gremia to dostrzegają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni Państwo, jako jedna z autorów W24 uważałam, że takie uhonorowanie naszego kolegi- członka społeczności DO zasługuje na podzielenie się tą miłą informacją. Nagroda jest prestiżowa, a więc stanowi również chlubę dla tego portalu. Ja gratulacje koledze już złożyłam, ale nie spodziewałam się tak małego zainteresowania w stosunku do bardzo wysoko promowanych przez Redakcję wiadomości powielanych z innych serwisów typu "Bielsko Biała zbiera pieniądze na malucha dla Toma Hanksa". No cóż...Dziękuję życzliwym za gratulacje dla Mateusza i zainteresowanie artykułem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu.
Na wsparcie redakcji w dziedzinie autorskich osiągnięć kulturalnych proszę nie liczyć - świadczy o tym waga tego materiału.
Kiedyś tak wielkie osiągnięcie autora link byłoby eksponowane długo i na migaczu. Teraz redaktorzy mają ważniejsze zajęcia - zajmują się wyszukiwaniem informacji kulturalnych typu - 40-sta amerykańska nawalanka...Na co do kina w tym tygodniu ( na 41, 42, 43 nawalankę).
Proszę się przypadkiem nie przejmować takim traktowaniem przez portal, nie warto. link to cień prężnego kiedyś serwisu dziennikarstwa obywatelskiego.
Jeszcze raz serdecznie gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie gratuluje. Z przyjemnoscia wspominam koncert w Wiedniu na ktorym mialam okazje poznac Panstwa Barbaro i Mateuszu. Fotorelacja patrz "Wiedenski konzert Barbary Figurniak ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, ogromnie dziękuję, ta nagroda to dla mnie naprawdę spore wyróżnienie. Zauważyłem, że ostatnio W24 zmieniło profil na bardziej "kulturalny", więc być może wzbudzi zainteresowanie redakcji. Sama postać Witolda Hulewicza zasługuje na osobny artykuł. Mam jego wyjątkowy (można powiedzieć unikalny ze względu na tematykę) cykl "Sonetów instrumentalnych" i nie wychodzę ze zdziwienia, że o tym niezwykłym Polaku tak mało wiadomo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Mateusza Jarosza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe wyróżnienie Barbary i Mateusza przywraca wiarę w ład moralny świata. Najserdeczniejsze gratulacje!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo budujące, ze w naszym kraju dostrzega się jeszcze i nagradza twórców tak nietuzinkowych, jak Mateusz Jarosz, którego mam zaszczyt znać (póki co tylko wirtualnie, ale nie pomniejsza to mojej dumy z faktu znajomości). Oczywiście, bardzo serdecznie gratuluję i czekam na kolejne dokonania Mateusza i Barbary.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.