Facebook Google+ Twitter

Dziennikarze o sprawie księdza Bonieckiego: Przypomina się komunizm

Ksiądz Boniecki został ukarany przez władze zgromadzenia Księży Marianów. Duchowny ma zakaz wypowiadania się w mediach. Niemal z każdą chwilą zwiększa się ilośc broniących go osób. Wśród nich znalazła się między innymi Monika Olejnik, ks. Kazimierz Sowa i redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" - Piotr Mucharski. Swojego oburzenia tą sprawą nie kryje również Szymon Hołownia.

Sonda

Co sądzisz o decyzji księży marianów ws. ks. Bonieckiego?

 / Fot. / Fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl/domena publicznaPrzyczyną nałożenia kary na księdza Bonieckiego jest jego wystąpienie w "Kropce nad i", a także w TVN24. W trakcie udzielanych wywiadów wypowiadał się na temat obecności krzyża w Sejmie, gdzie zauważał słuszność agrumentów zarówno "za" jak i "przeciw". Mówiąc jednocześnie, że w jego odczuciu jest to sparawa kulturowa, a nie kwestia obrony wiary.

Dodatkowo na początku września duchowny wziął udział w głośnej, medialnej dyskusji na temat Adama "Nergala" Darskiego, który podczas swojego występu podarł na scenie Biblię. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że jego wypowiedzi nie były zgodne z wizją innych duchownych.

Marianie uciszyli księdza Adama Bonieckiego. Ma zakaz wypowiedzi w mediach


I właśnie za te wypowiedzi został ukarany. Szymon Hołownia uważa, że zgromadzenie podejmując taką decyzją nie przysłuży się polskiemu Kościołowi.

Obecnie ksiądz Boniecki ma możliwość wypowiadania się w „Tygodniku Powszechnym”, którego w latach 1993-2011 był redaktorem naczelnym, i nigdzie więcej. Takie zakneblowanie ust automatycznie nasuwa skojarzenie z komuną - o czym napisała wprost na facebooku Monika Olejnik.

Ks. Paweł Naumowicz, przełożony duchownego, zauważa, że sprawa będzie jeszcze przedyskutowana na najbliższej radzie prowincji. Jednocześnie podkreślił, że nie będzie miała ona charakteru sądu nad ks. Adamem.

Inne zdanie na temat całej sprawy ma publicysta Tomasz Terlikowski. Uważa, że duchowni powinni wypowiadać się wyłącznie zgodnie z prawdami Kościoła, a nie tymi, które chcą usłyszeć media.

Źródła: www.polskatimes.pl
www.onet.pl

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 04.11.2011 22:06

Szanujmy wielkość  księdza Adama Bonieckiego. Chodzi mu o lepszy Kościół w Polsce o większą tolerancję. Bardzo dziwna jest dla mnie osobiście decyzja Zgromadzenia Księży Marianów. Mam nadzieję,że nie będzie ostateczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 04.11.2011 17:38

tak Lancet.Wyslijmy wszystkich "niedobrych"dziennikarzy do Afryki.Tu wystarcza nam Lis Olejnik Zakowski i Gugala.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lancet
 • Lancet
 • 04.11.2011 13:30

Terlikowski , Sakiewicz , Rydzyk , NAWIEDZENI DZIENNIKARZE katoliccy [ bardziej papiescy niż Papież ] Stankiewicz , Pospieszalski to są ludzie , którzy niszczą Polski Kościół . Fanatycy tu piszący nie mają nic wspólnego z wiarą . Obrażają Boga i ludzi .To ludzie chorzy z nienawiści zaszczepionej przez media Rydzyka .Wywieść Rydzyka na misję do Afryki to odzyskamy spokój duchowy !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@myślący inaczej

Trzeba naprawdę "myśleć inaczej", żeby kwestię artykułu pani Radzik, który jako żywo abstrahuje od osoby i wypowiedzi księdza Bonieckiego stosować do decyzji zgromadzenia Księży Marianów.

Tematyka poruszona przez red. Radzik nie jest kosmicznym wymysłem.
Antysemityzm i mordowanie Żydów przez żołnierzy AK to nie bolszewicka fantazja.
Wujek mojego znajomego odsiedział po wojnie wyrok za zabicie dwóch Żydówek, które były "przy oddziale" wiosną, latem i jesienią. Gdy oddział szedł zimować "na chałupy" - nie było z nimi co zrobić, a żywe stanowiły zagrożenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek
 • krzysiek
 • 04.11.2011 12:25

Jesteście wszechstronni... "Szacun"!
Wszystko wiecie, wszystko skomentujecie, a do Kościoła (chodzicie?), ze względu na Jezusa, czy dla rozrywki?

Jeśli nie to skąd tyle wiecie o Kościele z "mediów"?, z komentarzy?, własnych obserwacji "z boku"?
Jezus mówił, że Kościół to winorośl, a później, że najpierw upomina się oko w oko, a później weź ze sobą grupę, a na końcu zrób to publicznie...

Hmm... Ja czytam Biblię, a Ty? Wiesz o co chodzi? Zobacz Jezus to jest TEN.
"Nie bądź obłudnikiem wobec ludzi i zwróć uwagę na swoje wargi!" (Syr 1, 29)
http://biblia.deon.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
myślący inaczej
 • myślący inaczej
 • 04.11.2011 11:33

Arkadiuszu - tacy dziennikarze pracują obecnie w chrześcijańskim Tygodniku Powszechnym - Salom
http://salski.nowyekran.pl/post/20980,tygodnik-powszechny-walczy-z-polskim-antysemityzmem-i-z-polskimi-bohaterami-z-ak

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tą decyzją Marianie strzelili sobie w stopę i wystawili na frontalną krytykę autorytet Kościoł Katolickiego w Polsce
Do tej sytuacji wcale nie doprowadził komentarz księdza Bonieckiego.
Tę sytuację spowodowali panowie Palikot z Nergalem lub bezmyślna decyzja władz zgromadzenia Księży Marianów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@levy - na to wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 04.11.2011 09:24

ksiadz Boniecki byl dorosly kiedy przyjmowal sakramenty kaplanskie.Razem z nimi zaakceptowal reguly gry.Ni uzalajcie sie wiec teraz nad nim bo nie dzieje mu sie zadna krzywda.O kosciol tez bym sie za bardzo nie martwil.Napewno przetrwa nie jednego Nergala z Palikotem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dominikanin
 • Dominikanin
 • 04.11.2011 09:07

NIE TYLKO KS. ADAM BONIECKI OTWIERA OCZY NAM , KTÓRZY JESTEŚMY W KOSCIELE POWSZECHNYM .Znowu hierarchowie w Kościele Katolickim uzdaja , że nie ma problemów !!!
To warto przeczytać i zadać sobie pytanie dlaczego EPISKOPAT MILCZY I DALEJ TRWA W ZAKLAMANIU I OBŁUZIE .
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ten problem w Kościele Katowickim jest już od dawna !!!!
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentuje krytyczny list o stanie Kościoła, który do nuncjusza abp. Celestina Migliore napisał o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz opozycji demokratycznej w PRL.

O. Wiśniewski: Winy mojego Kościoła
List opublikowaliśmy 14 grudnia. O. Wiśniewski napisał m.in., że spora część duchowieństwa jest zarażona ksenofobią i nacjonalizmem, że wielu księży zatraciło granicę między ewangelią a polityką, wielu biskupów publikuje w "Naszym Dzienniku", w którym "roi się od oszczerstw" i który oprócz modlitwy uczy "fanatyzmu i nienawiści do inaczej myślących".

Abp Józef Kowalczyk: - Mam wielki szacunek dla ojca Wiśniewskiego za wszystko, co robił w swoim duszpasterstwie, w czasie PRL i późniejszym. Szanuję go za zatroskanie o Kościół, które przebija z listu do nuncjusza.

O. Ludwikowi trudno zaakceptować to, że w Kościele widać predylekcje polityczne księży. Musimy raz na zawsze skończyć z obyczajem, że homilię zastępuje wystąpienie polityczne. Czasem słyszymy echa przeszłości, kiedy na skutek lenistwa czy pójścia na łatwiznę wpada się w tonację niemającą nic wspólnego z homilią.

Jeśli człowiek, który całe życie poświęcił dla Kościoła, przedstawia problem szczerze, wymaga to refleksji i dyskusji. Ojcu Ludwikowi potwierdziłem odbiór kopii tego listu. Rozmawiałem też z nuncjuszem. Powiedziałem, że warto ten list przedstawić gremium, które zapewne przeanalizuje poszczególne wątki. Z pewnością nie można tego listu zlekceważyć.

Jest wyrazem troski o dobro Kościoła i nie jest zdartą płytą. Trzeba go poważnie potraktować, nawet jeśli pewne jego zarzuty wydają się przerysowane.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,8841403,Prymas__Listu_o__Wisniewskiego_nie_mozna_zlekcewazyc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.