Facebook Google+ Twitter

Dziennikarze obywatelscy nie tylko artykuły piszą...

Dla niektórych dziennikarzy obywatelskich artykuł na dwa tysiące znaków to za mało... Wydają 300-stronicowe książki. Inni publikują u nas teksty... a ich wiersze można przeczytać w "Zeszytach Literackich". Wiemy o literackich sukcesach Katarzyny Enerlich i Anny Bołt, czekamy na kolejne.

 / Fot. Katarzyna EnerlichKatarzyna Enerlich swój pierwszy artykuł w serwisie Wiadomości24.pl opublikowała 11 kwietnia 2007 roku. Wśród 70 materiałów, które stworzyła przeważają te, które dotyczą rodzinnego miasta autorki - Mrągowa.

"Najważniejsze to mieć w swoim życiu miejsce, w którym będzie robiło się rzeczy naprawdę potrzebne. Miejsce, które najpierw będzie marzeniem, utkanym z ulotnych myśli i nadziei, a potem, dzięki niewytłumaczalnym, a jakże potrzebnym splotom okoliczności, przemieni się w dotykalną rzeczywistość" - tych kilka zdań nie pochodzi z artykułu Kasi, to fragment książki "Prowincja pełna marzeń" (wydawnictwo MG), której Kasia jest autorką.
 / Fot. Wydawnictwo MG
"Prowincja pełna marzeń" jest hołdem dla uroków polskiej prowincji. Bohaterką powieści jest dziennikarka lokalnego czasopisma. Krajobraz pięknych Mazur jest tłem dla rozgrywających się na kartach powieści wydarzeń i historii. Paskudny szef, Niemiec poszukujący swoich korzeni... na 368 stronach dzieje się wiele.

"Prowincja..." otrzymała specjalne wyróżnienie w konkursie " Książka na lato" organizowanym przez wortal literacki Granice.pl w kategorii "Powieści obyczajowe, romanse". Kasia prowadzi także swojego bloga prowincjapelnamarzen.blog.pl.

Poetka z Kwidzyna

Anna Bołt zarejestrowała się w naszym serwisie 29 stycznia (tego roku), a 10 lutego wysłała do redakcji swój pierwszy tekst pt. "Ważne - nieważne. Janusz Szuber "Pianie kogutów".
Ania jest poetką, bibliotekarką (zachęcamy do lektury tekstu Ze wspomnień bibliotekarki), wydawcą i dziennikarką (materiały opublikowane przez Anią w Wiadomościach24.pl do zobaczenia tutaj). Ania sama o sobie pisze: "Piszę wiersze w ostateczności i na ostateczne tematy. Jeżeli codzienność, to tylko w odniesieniu do ostateczności, bo przecież codziennie umieramy...".

 / Fot. wydawnictwo MarpressAnia swoje wiersze publikowała m.in. w "Nowym Wyrazie", "Tytule", "Tyglu", "Zeszytach Literackich". Wydała arkusz poetycki "Dziedzictwo" oraz dwa tomiki wierszy "Szczęść Boże" i "Szklana Kula". Ten ostatni to opowiedziana za pomocą wersów historia Ani i jej rodziny, ale nie tylko. Ewa Żak o "Szklanej..." pisze tak: "Siłą tej poezji jest zdolność współgrania z sobą stworzonych przez autorkę światów, stojących na przeciwległych biegunach. Sfera sacrum wymienia uścisk dłoni z profanum."

Pisząc o Annie Bołt nie sposób nie wspomnieć o najnowszej inicjatywie autorki. Właśnie światło dzienne ujrzała druga publikacja Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie. Ania zaangażowana jest w ten projekt. W liście do redakcji zwierzyła się nam, że planuje wydać "Gazetę Codziennie Poetycką" - dodatek do lokalnej gazety albo osobno. Życzymy powodzenia!

Kto jeszcze?

Wiemy, że wielkimi krokami zbliża się debiut literacki Jacka Wista. Gdy będziemy wiedzieli coś więcej, na pewno napiszemy. A może ktoś jeszcze powinien znaleźć się w tym tekście? - Czekamy na sygnały od was.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Serdecznie gratuluję wszystkim Autorom! Kasiu, odzyskałam książkę, obiecuję recenzję. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie gratuluję i pozdrawiam obie panie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super! jestesmy pod wrażeniem. w jaki sposób zdobyć te ksiazki z dedykacjami autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratulacje i jeszcze raz gratulacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne gratulacje dla wszystkich wymienionych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie zdania tłumaczą trochę moja nieobecność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, ja również życzę Ci powodzenia w realizacji swoich Wielkich planów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to nieskromnie może my? link :-)

Pewnie dla Was to coś małego jednak dla nas jest to coś bardzo, bardzo ważnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.