Facebook Google+ Twitter

Dziennikarze obywatelscy to fantastyczni ludzie

W Toruniu rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa "Nowe media – społeczeństwo sieciowe". Pierwszego dnia jednym z prelegentów był Tomasz Kowalski z Wiadomości24.pl, który opowiedział o dziennikarstwie obywatelskim i autorach serwisu.

Tomasz Kowalski podczas prelekcji / Fot. Łukasz KołtackiW Hotelu Akademickim w Toruniu rozpoczęła się dwudniowa, ogólnopolska konferencja naukowa "Nowe media - społeczeństwo sieciowe", zorganizowana przez Zakład Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytut Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Skierowana jest do naukowców i ludzi pracujących w mediach. Spotkanie praktyków i teoretyków z całego kraju, jest próbą oceny sytuacji w mediach, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to też okazja do wymiany poglądów oraz prezentacji własnych doświadczeń, jak i wyników badań związanych z interakcjami mediów nowoczesnych z tradycyjnymi, polityką, społeczeństwem sieciowym, a także efektem zachodzącej w nich transformacji technologicznej.

Pierwszego dnia, obok wielu gości z całej Polski, głos zabrał redaktor Tomasz Kowalski z Wiadomości24.pl, poruszając temat społeczeństwa i dziennikarstwa obywatelskiego. Na przykładzie serwisu, który reprezentuje i który jest największym serwisem dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce opowiedział, czym jest ten rodzaj dziennikarstwa, kim są i o czym piszą autorzy Wiadomosci24.pl oraz przede wszystkim, dlaczego to robią?

Tomasz Kowalski opisał DO jako ludzi wrażliwych, zaangażowanych i świadomych swojej roli, z których jedni mają jedynie chęć wyrażenia własnej opinii, inni z kolei chcą w ten sposób doskonalić swój dziennikarski warsztat, pisząc artykuły praktycznie na każdy temat. Jako świetny przykład dziennikarza obywatelskiego redaktor Kowalski podał Marka Iwaniszyna, jednego z autorów Wiadomosci24.pl i jednocześnie założyciela portalu jaworznianin.pl, który został Dziennikarzem Obywatelskim 2008 Roku.

Dziennikarstwo obywatelskie stało się już tematem wielu prac magisterskich, m.in. Joanny Reszki, studentki Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy Barbary Lisowskiej (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego). Według Tomasza Kowalskiego dziennikarstwo obywatelskie jest efektem powszechnego dostępu do Internetu. - Dziennikarstwo obywatelskie to wciąż rosnąca grupa w Polsce, to kilkadziesiąt tysięcy osób w zróżnicowanym wieku, wykonujących najprzeróżniejsze zawody. Są to studenci, emeryci, nauczyciele czy lekarze - mówił w wywiadzie dla Torun24.tv.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

"Barbaro, rzeczywiście, liczby trzeba zbliżyć bardziej do 200 nadsyłanych materiałów dziennie i do ponad 3 tysięcy osób, które już napisały przynajmniej jeden materiał."

Super... W końcu dane, o które prosiłam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No jako, że konferencja na moim rodzimym uniwersytecie to gratuluję artykułu. Niestety nie mogłem z przyczyn czasowych pozostać na referacie redaktora naczelnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Mariusz1205 - Marek Jerzy, co widać i czuć, jest ewidentnie rozżalony, tak na w24 jak na Banitów.
Jednym dokopuje ,
a drugim
niedźwiedźią przysługę serwuje.
Pozdrawiam wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro, rzeczywiście, liczby trzeba zbliżyć bardziej do 200 nadsyłanych materiałów dziennie i do ponad 3 tysięcy osób, które już napisały przynajmniej jeden materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku Jerzy z Polski i zagranicy - tak trzymaj. Nie publikuj, nie pisz - żaden złodziej Cie nie wykorzysta. Nie daj sie chłopie wyzyskiwać.
Publikuj tylko tam, gdzie płacą.
Po co Ty się rejestrowałes do tego całego frajerstwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rany... Po co te podchody? Niechże pan napisze prosto: ludzie, chodźcie do mojego serwisu i tam piszcie. Tu mówię wam, że piszecie za darmo :) Tam będę wam opowiadał, że piszecie społecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 17:19

za Twoje bycie na miejscu - TWOJE jako AUTORA OBYWATELSKIEGO PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 17:18

Łukaszu ... Dziennikarze obywatelscy to fantastyczni ludzie tak ! to fakt! ale kiedy się kończy ich WSPANIAŁOŚĆ ?---------------------------------


Wspaniałość kończy się - Gdy przechodzą do np. do banitów, do innej gryżądają natychmiastowego usunięcia profilu, gdy mówią NIE złodziejom, gdy REDAKCJA !o nim! - dziennikarzu - mówią złodziej?

Tak, dziennikarze obywatelscy to super darmowa siła robocza ! redakcja nie ma kłopotu by się martwić o nowości - wszak zawsze pojawi się dziennikarz obywatelski i ! sprzeda? wiadamość za darmoche, za to, że jego imie i nazwisko ukaże się w sieci ... a reklamy punktują .... albo nagrody ... ksiązki, filmy ... uścisk dłoni naczelnego ... i wszytko a tysiące darmowych informacji, no sssssssssssssssssssssory ...... zawsze mozna dostać nagrode tygodnia ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milo jest do was dołączyć ;)
Pozdrawiam, Aglagla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.