Facebook Google+ Twitter

Dziennikarze studenckich mediów przyszłością polskiej prasy?

17-18 kwietnia br. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się trzecia edycja Lubelskich Akademickich Warsztatów Dziennikarskich "Pressmaniak". W szkoleniach uczestniczyło prawie sto osób z kilkunastu redakcji studenckich w Polsce.

Wołodymyr Pawliw / Fot. Michał MazikWarsztaty rozpoczęły się uroczystą przemową Prorektora Ds. Studenckich i Dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztofa Gołackiego. Kierownik projektu, Marcin Pastwa z magazynu studenckiego "Radar" podziękował wszystkim redakcjom za przybycie.

Pierwszą prelekcję poświęcono "Sztuce reportażu" Franciszka Piątkowskiego, prowadzącego letnią Akademię Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, wykładowcy na Wydziale Politologii UMCS. Kolejny wykład pt: "Media w polityce czy polityka w mediach?" poprowadził Wołodymyr Pawliw, redaktor, współzałożyciel i prezes ukraińsko-polskiego klubu dziennikarzy "Bez Uprzedzeń". Po obiedzie ufundowanym przez restaurację "Koncertowa" o "Mediach w obliczu tragedii" opowiedział Paweł Chromcewicz z Telewizji Polskiej SA, oddział w Lublinie. Dziennikarzy ogromnie zainteresowało różne podejście polskich i zagranicznych mediów, w tym tabloidów, do katastrofy lotniczej, w której zginęła elita państwa polskiego.

Kolejne warsztaty odbyły się równolegle. W budynku Uniwersytetu Przyrodniczego wykład pt.: "Przestrzeń zadruku, jako obraz do zakomponowania. Między sztuką a rzemiosłem" wygłosił Jakub Jakubowski, animator kultury, grafik i ilustrator, obecnie prowadzący 3J-Studio Grafiki i Ilustracji. Część uczestników zainteresowana radiem miała okazję zwiedzić pomieszczenia, studia Akademickiego Radio Centrum, jak również wziąć udział w mini warsztatach radiowych. Sobotnie szkolenia zakończyła prelekcja Yuriy Vannychuka, ukraińskiego pisarza, etnografa, językoznawcy, dziennikarza, redaktora naczelnego ukraińskiego miesięcznika "Postęp" pt. "Czasopisma literackie, czyli co warto wiedzieć o prasie tematycznej".
uczestnicy warsztatów / Fot. Michał Mazik
Następnego dnia, 18 kwietnia, o warsztacie reporterskim opowiedział Łukasz Czeszumski, współpracujący z tygodnikiem "Polityka". Jego prelekcja na temat pisania reportaży, zbierania informacji do reportaży m.in. o wojnie narkotykowej w Kolumbii wzbudziła spore zainteresowanie. Ostatni wykład pt.:"Rola mediów światowych w przemianach społeczno-politycznych” wygłosił Wojciech Giełżyński, autor ponad 60 książek, głównie o krajach Trzeciego Świata. Niestety w związku z tragedią narodową nie mógł przybyć Mirosław Ikonowicz.

Organizatorem warsztatów był Magazyn Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Radar", a patronat honorowy objęli: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Marian Wesołowski oraz Ukraińsko-Polski Klub Dziennikarzy "Bez uprzedzeń".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.