Facebook Google+ Twitter

"Dziennik-Gazeta Prawna" - ZUS pożyczy 4 mld złotych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-25 07:31

W przyszłym roku w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zabraknie prawie 50 miliardów złotych. Dziura budżetowa zostanie sfinansowana głównie dzięki dotacji z budżetu państwa, ale - jak pisze "Dziennik-Gazeta Prawna" - Zakład będzie musiał pożyczyć prawie 4 miliardy w bankach komercyjnych.

Budżet państwa wspomoże ZUS w 2010 roku kwotą prawie 38 miliardów złotych. Dodatkowe 7,5 miliarda ma pochodzić z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Mimo tych ruchów finansowych, w kasie zabraknie pieniędzy na emerytury. Zakład pożyczy resztę kwoty, a więc - jak szacuje się - 3,8 miliarda złotych w bankach.

Eksperci, którzy komentują przyszłoroczne plany finansowe ZUS-u podkreślają, że zła sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest wynikiem odkładania w nieskończoność niepopularnych społecznie decyzji. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie przywilejów emerytalnych, podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet oraz weryfikację świadczeń rentowych. Ostrzegają też, że brak decyzji politycznych w sprawie reformy emerytalno-rentowej może oznaczać, że w kolejnych latach długi ZUS-u będą jeszcze rosnąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.