Facebook Google+ Twitter

Dzienniki Anoszkina będą udostępnione badaczom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 14:19

Dzienniki generała Anoszkina trafią do polskiego archiwum i będą udostępniane badaczom - zdecydował dokumentalista Dariusz Jabłoński. Reżyser przywiózł do Polski pięć dzienników Wiktora Anoszkina.

Z notatek wynika, że generał Wojciech Jaruzelski prosił o militarna interwencję Rosję przy wprowadzaniu stanu wojennego. Anoszkin relacjonuje między innymi rozmowę Jaruzelskiego z marszałkiem Wiktorem Kulikowem, dowódcą wojsk Układu Warszawskiego.

Informacje zapisane w zeszycie Anoszkina były weryfikowane w kilku źródłach - podkreśla Dariusz Jabłoński. Dokumentalista zapewnia, że każdy z rozmówców opowiadał o wydarzeniach od lat 60-tych do chwili obecnej i dlatego była możliwość weryfikacji tego co się potwierdza a co nie. Jabłoński podkreśla, że zapiski w dziennikach Anoszkina są poparte wypowiedziami dowódców Układu Warszawskiego.

Dzienniki są zapiskami ze spotkań i rozmów z lat 1980-1981. Zeszyty są sznurowane, zawierają też dokładne informacje kiedy, gdzie w jakich okolicznościach oraz jak długo trwały rozmowy. Na podstawie tych dzienników marszałek Wiktor Kulikow sporządzał raporty dla najwyższego kierownictwa Związku Radzieckiego.

Dariusz Jabłoński uważa, że materiał przekazany przez Anoszkina musi być opracowany przez badaczy; bo te dzienniki zawierają więcej informacji, niż zostały zawarte w filmie "Gry wojenne".

Reżyser chce zaproponować rozmowy w sprawie zdeponowania dzienników Anoszkina trzem instytucjom: Centralnemu Archiwum Wojskowemu w Rembertowie, Archiwum Akt Nowych oraz IPN-owi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.