Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6962 miejsce

"Dzienniki" Gombrowicza pokażą w IMCE

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-12-18 16:13

Po kilkumiesięcznej przerwie Teatr IMKA wznawia działalność. 18 i 19 grudnia w Warszawie będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzane „Dzienniki” w reż. Mikołaja Grabowskiego.

 / Fot. plakatCzy Polacy powinni być dumni z Chopina i Wawelu? A może to alibi ich zagubienia i braku indywidualności? Może receptą na szczęście jest własny sukces? Albo po prostu bycie sobą. Nie udawanie. Nie puszenie się. Prostota i naturalność.

Kanoniczne pytania Witolda Gombrowicza – zaczepne, ironiczne, szydercze, prowokacyjne, zmuszające do refleksji – Mikołaj Grabowski stawia ustami autora „Ferdydurke” rozszczepionego na siedem scenicznych postaci, granych przez Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka, Andrzeja Konopkę, Jana Peszka i śpiewaczkę Olgę Mysłowską.

To „Dzienniki”, które wyzwalają myślenie o Polsce i polskości z martyrologicznych schematów oraz stereotypów przeszłości. To pierwsze sceniczne „Dzienniki” konfrontujące się z nową Polską: ludzi młodych, nowoczesnych, ale i niepewnych swojej tożsamości. Budujących ją w konfrontacji z globalizującym się światem.

Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj. I nigdy żaden naród nie rozumiał śmiechu - jego roli wyzwalającej. Ale śmiech nasz dzisiejszy już nie może być śmiechem żywiołowym, czyli automatycznym - musi to być śmiech z premedytacją, humor stosowany na zimno i z powagą, musi to być najpoważniejsze zastosowanie śmiechu do naszej tragedii. Ten śmiech dyktowany strasznymi koniecznościami powinien by objąć nie tylko świat wrogów, ale przede wszystkim nas samych i w tym co mamy najdroższego. (Witold Gombrowicz "Dzienniki" 1954)


"Dzienniki"
scenariusz i reżyseria: Mikołaj Grabowski
scenografia: Mikołaj Grabowski
reżyseria światła i zdjęcia: Michał Grabowski
muzyka: Olga Mysłowska
producent: Mieczysław Więckowicz, Tomasz Karolak
produkcja: Maria Wilska
koordynacja prac artystycznych: Marzena Wasyluk

Obsada: Piotr Adamczyk/Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska, Magdalena Cielecka, Tomasz Karolak, Andrzej Konopka, Oskar Maya, Olga Mysłowska, Jan Peszek/Mikołaj Grabowski

Spektakle:
TEATR IMKA
ul. M. Konopnickiej 6
w Warszawie
18 grudnia - godz. 19.00
19 grudnia- godz. 17.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.